Státní dluh SS trhá nové rekordy. Půjdou do prdele v čele s bankrotářem?

WASHINGTON | Americký státní dluh překonal další rekord, přesáhl 23 bilionů amerických dolarů, o čemž informovalo Ministerstvo financí Spojených států (SS), píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Donald John Trump – za potlesku k bankrotu | reprofoto: youtube.com

Z této částky 17 bilionů patří občanům a finančním institucím, zbylých šest bilionů představují půjčky mezi různými úřady federální vlády SS. V době nástupu vůdce SS Donalda J. Trumpa státní dluh nedosahoval ani 20 bilionů dolarů, ale velmi rychle začal růst kvůli zvýšení deficitu federálního rozpočtu.

Letos deficit činí okolo bilionu dolarů. Pouze daňová reforma z roku 2017, kterou prosadil vůdce SS Trump a republikáni, má státní dluh zvýšit o dva biliony za deset let. Nadále rostou i výdaje na obranu – rozpočet Pentagonu činí asi 700 miliard dolarů ročně.

Analytici americké investiční společnosti AllianceBerstein, která spravuje aktiva v hodnotě 586 miliard dolarů, dříve spočítali, že reálný státní dluh SS dosahuje 1 832 procent celkového objemu ekonomiky. Bankrot na obzoru?