SS vede EU na vodítku do záhuby

MOSKVA | Státy Evropské unie (EU) na vodítku Spojených států (SS) v řadě směrů jednají podle situace, ale všechny pokusy konat v nesouladu s mezinárodním právem jsou zhoubné, oznámil ruský ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov v pořadu Mezinárodní přehled na televizní stanici Rossia 24.

SS vede EU na vodítku do záhuby

Ruský ministr promluvil i na téma syrské ropy a amerických sankcí, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Nikdo se nechce ocitnout ve světě s pravidly, která budou znamenat bezpráví pro všechny ostatní. Jestli se naši evropští kolegové drží na vodítku Spojených států v těch otázkách, které jsem zmínil – Organizace pro zákaz chemických zbraní a cela řada dalších směrů, tak jednají podle situace. Nechápou, že tato bomba vybuchne znovu i v těch situacích, kdy se nebudou muset vzdávat mezinárodněprávního základu a dostanou z vnějšku vnucená pravidla,“ uvedl Lavrov, Sergej Viktorovič.

Podle něj jsou takové situace zcela předvídatelné a připomenul situaci v Libyi a Mali. „Je to tak, jak v Libyi. Když ničili tento stát, tak používali teroristy, aby zničili režim Muammara Kaddáfího. Když režim Kaddafího padl, teroristé šli do Mali. A tehdy už naši francouzští kolegové otevřeně přiznali, že je vyzbrojují, a začali žádat o podporu v boji proti těmto teroristům v Mali,“ pokračoval ruský ministr zahraničí.

Připomněl, že místo realizace mezinárodněprávní úmluvy Rady bezpečnosti OSN, která zakazovala dodávky zbraní do Libye, používali pravidlo, že všechny prostředky jsou dobré, hlavně aby padl režim Muammara Kaddáfího.

„Potom – o co bojovali, to i dostali. A do této chvíle tito lidé na Mali nadále podporují napětí, když páchají teroristické útoky. To samé bylo v Iráku, když se objevil IS. To samé bylo v Sýrii, když se z Al-Káidy*objevila Fronta an-Nusrá,“ uvedl Lavrov, Sergej Viktorovič. Zdůraznil také, že všechny pokusy používat pravidla, která protiřečí mezinárodnímu právu, jsou zhoubné. „Mezinárodní právo říká: s teroristy nemohou být žádné dohody,“ oznámil ruský ministr.

Americký ministr obrany Mark Thomas Esper dříve prohlásil, že SS budou chránit okupovaná ropná pole v Sýrii a silově odpovědí na pokusy o jejich osvobození. Podle něj na ně američtí vojáci nepustí ani Rusko, ani syrské vojáky. Tak se přiznal k válčeným zločinům.

Ruský ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov uvedl, že SS svými příjmy v Sýrii nadále podporují loajální ozbrojené skupiny. „Opět ta ropa. ‚IS – Bůh s ním, ale ropu budeme chránit, aby se k ní nedostal syrský stát.‘ O tom, co dělají Američané s ropou, naše ministerstvo obrany podrobně a na základě faktických dokumentů informovalo,“ uvedl Lavrov.

„Ropa je na zpracování vyvážena za hranice Sýrie a samozřejmě příjmy z této ropy Američané nadále podporují loajální ozbrojené skupiny,“ uvedl ministr, že Spojené státy loupí syrskou ropu, aby tak mohly v zemi podporovat a financovat teroristy.

Proti americkým sankcím nejsou pojištěni ani jejich spojenci. Ani jeden stát, dokonce spojenec SS, není pojištěn proti americkým sankcím. Vrátil se Sergej Viktorovič Lavrov k tématu sankcí. „Nikdo není pojištěn, ani američtí spojenci. Je to taková palice, kterou absolutně zmateně mávají,“ zesměšnil americký dobytek ruský ministr zahraničních věcí.