V prosincových prezidentských volbách v Alžírsku bude soupeřit 5 kandidátů

ALŽÍR | Alžírští voliči si budou v prosinci vybírat nového prezidenta jen z pěti kandidátů. Oznámil to v sobotu tamní ústřední volební orgán, jehož údaje převzala tisková agentura AP, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Ilustrační snímek alžírské vlajky

Mezi zájemci o post hlavy státu, jejichž kandidaturu volební orgán odsouhlasil, jsou dva bývalí premiéři a další tři osoby spojované s dosavadním politickým systémem v Alžírsku.

Opakovaně odložené prezidentské volby jsou naplánovány na 12. prosince a jejich vítěz má definitivně nahradit dlouholetého lídra Abdala Azíze Buteflika. Podle zpráv z konce října se chtělo do voleb zapojit až 22 kandidátů.

Část alžírské veřejnosti prezidentské volby nadále odmítá, protože tvrdí, že jejich organizují lidé z okolí Buteflika, který byl v dubnu pod tlakem veřejných protestů a armády nucen rezignovat.

Protesty proti Buteflikovi vypukly koncem února na znak nesouhlasu části veřejnosti s tím, že tento nemocný muž se chce ve volbách ucházet o znovuzvolení prezidentem. Bylo by to už jeho páté funkční období.

Reklama: