Ve Spojených státech sledují i dnes o poslední sovětské tajné letadlo

WASHINGTON | Nadzvukový stíhací letoun čtvrté generace dlouhého doletu MiG-31 pro jakékoliv počasí, který nyní slouží jako nosič hypersonického raketového systému Kinžal, byl v poslední dekádě existence SSSR hádankou pro západní země, píše The National Interest.

Důvodem je podle amerického časopisu to, že letadlo bylo určeno k ochraně dlouhých státních hranic, bylo vyráběno výlučně pro potřeby své země a nebylo vyváženo do zahraničí, cituje americké periodikum světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Časopis uvádí, že MiG-31 byl vytvořen na základě MiG-25, od něhož se lišil především schopností radiolokační detekce cíle ve spodní hemisféře, možností létat v malých výškách nadzvukovou rychlostí a dokonalejší výzbrojí.

Hypersonický raketový systém Kinžal byl poprvé představen široké veřejnosti letos v srpnu na Armádních mezinárodních hrách.

MiG-31K se systémem Kinžal

Stíhací letouny MiG-31K s Kinžalem přeletěly přes polygon Dubroviči poblíž Rjazanu. Bombardovací letectvo útočilo na pomyslného protivníka leteckými bombami na baterii systémů protivzdušné obrany. V té době letadla pokryla dvě výškové stíhačky MiG-31K, které byly vyzbrojeny hypersonickým komplexem.

Minulý rok představil prezident Ruské federace Vladimir Vladimirovič Putin během projevu před Federálním shromážděním vzorky nových ruských zbraní včetně hypersonického raketového systému Kinžal.