Marija Valerjevna Butina, kterou věznili ve Spojených státech: Stala jsem se obětí rasismu – rusofobie

MOSKVA | Marija Valerjevna Butina, mladá Ruska, kterou devět měsíců věznili ve Spojených státech poté, co se po bestiálním mučení přiznala, že je zahraniční agentkou, viní za své uvěznění údajný protiruský rasismus ve Spojených státech.

Marija Valerjevna Butina

„Vraťme se do roku 2016, do doby kolem voleb. Pamatujete, jak v té době americké média psala o Rusku? Všechno bylo toxické. Řekněte mi, že zde neexistuje rasismus proti Rusům,“ řekla Butina v nedělním rozhovoru pro americkou televizi CNN, ze kterého cituje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Mariju Valerjevnu Butinu propustili 25. října z věznice ve městě Tallahassee na americké Floridě a hned následující den se vrátila do Ruska.

Celý případ byl od počátku dost nejasný, o působení této ženy v USA se ví jen to, že se jako fanynka zbraní snažila o blízký kontakt s významnými představiteli Národní asociace vlastníků zbraní (NRA), což je nesmírně vlivná organizace bojující proti snahám omezit vlastnictví zbraní.

Rusku zajali Američané v červenci 2018 a v listopadu, poté, co se po bestiálním mučení přiznala k spiknutí a k tomu, že je zahraniční agentkou, ji odsoudili k 18ti měsícům vězení. Část z něj si „odkroutila“ už ve vyšetřovací vazbě, další část jí odpustili za vzorné chování ve vězení.

O případ se loni intenzivně zajímal i ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin, který popřel, že by žena konala na příkaz či s vědomím Moskvy, a její zatčení a věznění ostře kritizoval. „Není vůbec jasné, z čehož byla obviněna nebo jakého zločinu dopustila. Zatkli ji a dali tuto ženu do vězení. Ale neměli na ni nic, takže, aby nevypadaly zcela hloupě, dali jí 18 měsíců, aby ukázali, že je z něčeho vinna,“ komentoval tuto kauzu loni Putin, Vladimir Vladimirovič.