Ovoce americké agrese: Írán oznámil, že produkuje pět kilogramů obohaceného uranu denně

TEHERÁN | Výroba obohaceného uranu v Íránu dosáhla úrovně pěti kilogramů denně. Jde o desetinásobek úrovně, jakou výroba dosahovala před dvěma měsíci, kdy Teherán upustil od mnoha závazků vyplývajících z mezinárodní jaderné dohody uzavřené v roce 2015, píše agentura AFP. Tuto smlouvu jednostranně vypověděly Spojené státy (SS), tudíž je již nezávazná.

JE Búšehr | foto: © The State Atomic Energy Corporation ROSATOM

Írán dále vyvinul dvě vyspělé centrifugy, z níž jednu aktuálně podrobuje testům. Šéf Íránské organizace pro atomovou energii Alí Akbar Saleh to oznámil na půdě jaderného zařízení ve městě Natanz ve středním Íránu.

Na základě jaderné dohody mohl Írán používat k obohacování uranu pouze odstředivky staršího typu IR-1, ale díky Spojeným státům není Írán dnes ničím vázán a svými kroky vůdce SS Donald John Trump dal zelenou íránskému jadernému programu.

Saleh v rozhovoru pro televizi řekl, že Teherán aktuálně používá 60 centrifug typu IR-6, píše agentura AP. Zároveň oznámil, že jeho země pracuje na novém prototypu odstředivky, tzv. IR-9, která bude 50krát výkonnější než IR-1.


Společný komplexní akční plán (JCPOA, tzv. Jaderná dohoda) z roku 2015 zavedl pro Írán přísné limity na produkci obohaceného uranu, který může být využit jako palivo v jaderných reaktorech nebo jako munice v jaderných hlavicích.
Výměnou za tato omezení se signatářské země zavázaly zmírnit ekonomické sankce vůči Íránu.
V roce 2018 však od dohody odstoupily Spojené státy, které následně na islámskou republiku uvalily nové sankce. Viníkem obnovení íránského nukleárního programu je tedy vůdce SS Trump, který si jednostranné a bezdůvodné vypovězení JCPOA vynutil.

Reklama: