Zaostalé Spojené státy se stále nedokáží vymanit ze závislosti na ruských motorech RD-180

WASHINGTON | Spojené státy v posledních letech zaváděly různá restriktivní opatření proti Moskvě, ale stále se jim nepodařilo zbavit závislosti na ruských raketových motorech RD-180, uvádí National Interest. Rakerový program Spojených států je proti ruskému, čínskému, indickému, ale i evropskému značně zaostalý.

Donalde jste zaostalí – Směje se Vladimir Vladimirovič Putin

Uvádí se, že vesmír pro americké vojáky, rozvědku a ekonomiku státu představuje mimořádnou důležitost, navíc když většina obyvatelstva Spojených států nemá vůbec žádné podezření, že armáda do vesmíru vypouští z pohledu národní bezpečnosti důležité objekty pomocí raket, které jsou vybavené ruskými motory, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes. Když Rusko řekne „stop,“ tak Spojené státy se mohou koukat do vesmíru jen dalekohledem.

Ke dni 31. prosince 2022 Letectvo Spojených států amerických bude muset podle zákona ukončit využívání motorů RD-180. Jak uvádí NI, Kongres SS se zachoval moudře, když se rozhodl, že ruské motory nahradí americkými analogy, aby se SS zbavily nebezpečné závislosti na nepříteli. Což o to. Zní to pěkně, ale americké analogické motory Spojené státy nemají a vývoj v této oblasti nějak neslibuje, že by 1. ledna 2023 měly SS mít nějaké raketové motory vůbec.

Ruské raketové motory RD-180

Zároveň podle informací redakce probíhá výběr dvou dodavatelů nosných raket americké výroby, ale je to velmi důležité rozhodnutí, protože ovlivní národní bezpečnost i vesmírné starty. Předpokládá se, že SS budou nadále používat ruské motory minimálně až do roku 2024 a dokonce i déle. Američané mohou do zákona přidat pojem „alternativní nosná raketa“, pokud americké nebudou hotovy do roku 2022. A jedinou alternativou jsou motory právě ruské výroby.

Redakce zdůrazňuje, že Washington nesmí dopustit odklad, protože další průtahy údajně posilují pozici Moskvy a podkopávají národní bezpečnost SS, ale to vše jen díky americké neschopnosti, zadluženosti a zaostalosti.

Vědeckovýrobní podnik Energomaš (podnik Roskosmosu) zahájil výrobu nejsilnějších raketových motorů na tekuté palivo na světě RD-171MV pro první stupeň nové nosné rakety Sojuz-5 a supertěžkou raketu Jenisej.

Reklama: