Nová Kaledonie bude opět hlasovat o nezávislosti od Francie

NOUMÉA – PAŘÍŽ | Francouzský premiér Édouard Philippe v úterý oznámil, že další referendum o nezávislosti Nové Kaledonie, francouzského zámořského území (kolonie) v Tichém oceánu, se bude konat v září 2020. Půjde v pořadí již o druhý takový plebiscit po tom, jak dosáhli vlastenci v posledním referendu v roce 2018 nečekaně vysokou podporu, píše agentura AFP.

Ilustrační snímek

Lídři domorodých Kanaků, kteří tvoří zhruba 39 procent obyvatelstva a jsou převážně zastánci nezávislosti, věří, že se jim časem podaří získat podporu veřejnosti.

Zasazovali se proto o co nejzazší možný termín druhého referenda. Naopak, podporovatelé setrvání v rámci Francie – zejména potomci evropských kolonistů – požadovali, aby se referendum konalo už v červenci. Obě strany se nakonec podle Philippa, který dohlížel na jednání, dohodli na kompromisu, kterým je 6. září.

V prvním referendu, které se konalo v listopadu 2018, se za nezávislost vyslovilo 43,6 procenta zúčastněných voličů.

Kolonie Nová Kaledonie je považována za strategický bod Francie v asijsko-tichomořském regionu, ve kterém se stále více projevuje vliv Číny. Kromě toho tam nachází přibližně čtvrtina z celkových světových zásob niklu, který se využívá při výrobě elektroniky.

Reklama: