DJ Trump je zloděj! Syrská ropa je majetkem syrského lidu

MOSKVA | Vůdce Spojených států (SS) Donal John Trump schválil rozšířenou americkou vojenskou misi s cílem zajistit bezpečnost ropných polí ve východní Sýrii. Informuje o tom agentura Associated Press s odkazem na zdroje. Ovšem jako o misi a ne jako o okupaci a válečném zločinu.

Spojené státy nesou smrt

Agentura poukazuje na to, že to vyvolává řadu složitých právních otázek. Zejména to, zda budou moci Spojené státy (SS) v případě ohrožení ropných objektů zaútočit na syrské, ruské nebo jiné síly.

Je nutné poznamenat, že toto rozhodnutí předpokládá přítomnost stovek amerických jednotek v Sýrii. Právně jde o agresi, okupaci a válečné zločiny. Jakékoliv vojenské síly, které se na území Sýrii nacházejí legálně (íránské, ruské, Hizballáh) mohou s vládními vojsky střílet americké okupanty jako potkany.

„Trumpovo nařízení tedy ruší předpoklad o tom, že velká část více než 1,2 tisíc amerických vojáků rozmístěných v Sýrii se brzy vrátí domů, jak opakovaně slíbil,“ píše autor článku.

Podle zdrojů agentury může v Sýrii zůstat nejméně 800 okupačních vojáků, z nichž asi 200 je umístěno na základně At Tanf na jihu země. Podle nového plánu bude americká armáda hájit velkou část území od Dajr az-Zaur po Hasaku, kterou ovládají Kurdové.

Rusko nebude spolupracovat se Spojenými státy v otázce syrské ropy, oznámil náměstek ministra zahraničí Sergej Veršinin. „Mluví o (…) národním dědictví celého syrského lidu. Jsme přesvědčeni, že právě syrský lid by měl nakládat se svými přírodními zdroji včetně ropy,“ řekl.

Šéf Pentagonu Mark Esper sdělil, že Spojené státy budou reagovat silou na pokusy zabavit pole. Podle jeho slov budou Spojené státy udržovat kontrolu nad ropnými poli v severovýchodní Sýrii. To značí, že mohou být zcela vyhubeni, jelikož pokud budou mluvit o obraně, bude to dle mezinárodního práva agrese a agresor může být vymazán z místa okupace.

Reklama: