V Británii rozpustili parlament

LONDÝN | Britský parlament ukončil ve středu v časných ranních hodinách svou činnost. Stalo se tak pět týdnů před předčasnými parlamentními volbami, které se v zemi uskuteční 12. prosince. Současně s rozpuštěním parlamentu v Británii začíná oficiální předvolební kampaň. Noví poslanci dolní komory se opětovně sejdou až 16. prosince. Vládní ministři zůstávají ve svých funkcích, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Dolní sněmovna | repro: žumpa ČRo

Cílem předčasných parlamentních voleb je vyřešit patovou situaci kolem brexitu. Premiér Alexander Boris de Pfeffel Johnson doufá, že získá dostatečnou podporu voličů, aby mohl prosadit svou rozvodovou dohodu vyjednanou s Evropskou unií. Zda se mu to však podaří, zůstává nejasné.

Přestože konzervativci v průzkumech vedou, může se snadno stát, že ani jedna ze dvou největších britských stran nezíská absolutní většinu.

Labouristé slibují, že vyjednají lepší dohodu jako Johnson, a nebo svolají referendum, ve kterém si lidé budou moci vybrat mezi jejich dohodou a setrváním v unii, což by bylo pošlapání předchozího referenda, nýbrž ovšem z novým regulérním mandátem.