Postup Íránu je v souladu se Smlouvou o nešíření jaderných zbraní, míní Sergej Viktorovič Lavrov

MOSKVA | Postup Íránu, který se odklání od svých závazků vyplývajících z mezinárodní jaderné dohody není v rozporu s širší Smlouvou o nešíření jaderných zbraní (NPT). Prohlásil to ve středu ruský ministr zahraničí SergejViktorovič Lavrov, jehož citovala tisková agentura TASS.

Sergej Viktorovič Lavrov si vytírá Trumpem

„Chtěl bych poznamenat, že všechny kroky Íránu při snižování rozsahu jeho závazků jsou podnikány s vědomím Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a za přítomnosti její inspektorů, bez jakéhokoliv porušení NPT a ustanovení tzv. dodatkového protokolu k dohodě o zárukách (s MAAE),“ uvedl Lavrov, Sergej Viktorovič.

Šéf ruské diplomacie upozornil, že závazky Íránu na základě jaderné dohody, kterou uzavřel v roce 2015 se skupinou mocností včetně Ruska a od níž se momentálně odklání, byly dobrovolné a přímo spojené se závazky ostatních zemí. Zdůraznil, že Rusko bude své závazky nadále plnit a bude také vyvíjet úsilí, aby si je plnili všichni. Spojené státy je neplní a dohodu zcela vypověděly.

„Určitě apelujeme na Írán, ale (na druhé straně) velmi dobře rozumíme tomu, proč Teherán snižuje rozsah svých závazků,“ uzavřel ruský ministr, kterého informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Íránská státní televize ve středu informovala, že se začalo s napouštěním plynné sloučeniny uranu do odstředivek v podzemním jaderném zařízení Ford, což představuje další odklon od závazků v rámci dohody o omezení íránského jaderného programu. Tyto práce podle ní probíhají za přítomnosti inspektorů MAAE.

Írán se postupně odklání od svých jaderných závazků, odkdy loni od zmíněné dohody odstoupily Spojené státy, které také uvalily na Írán nové sankce. „Írán uskutečnil čtvrtý stupeň snižování svých jaderných závazků v reakci na zvýšený nátlak ze strany Spojených států a nečinnost evropských signatářů, pokud jde o záchranu dohody,“ uvedla státní televize na margo nejnovějšího vývoje.

Reklama: