Vědci objevili nový kmen HIV; Přenesli negři virus opic primátů na lidi?

JEFFERSON CITY | Skupina vědců ve Spojených státech objevila nový kmen HIV poprvé za téměř dvacet let. Výzkum provedla společnost Abbott Laboratories společně s Univerzitou Misouri. Informovala o tom CNN.

„Mírumilovný“ ksicht negerské opice

Tento kmen je součástí skupiny M typu HIV-1. HIV má mnoho různých podtypů a kmenů. Stejně jako jiné viry, i tento může mutovat a časem se měnit. Toto je první nový kmen skupiny M objevený poté, co v roce 2000 byly zavedeny principy klasifikace podtypů.

„Může to být opravdu výzva pro diagnostické testy,“ sdělila Mary Rodgers, vedoucí výzkumná pracovnice, kterou cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Její společnost testuje více než 60 % světových dodávek krve a musí hledat nové kmeny a sledovat ty stávající. ​„Neexistuje žádný důvod k panice nebo se toho obávat. Jen málo lidí je nakaženo. Je to anomálie,“ řekl Anthony Fauci, ředitel Národního ústavu alergických a infekčních nemocí.

Aby mohli vědci prohlásit existenci nového podtypu, musí najít tři případy nemoci, které spolu navzájem nesouvisí. První a druhý případ byly objeveny v Demokratické republice Kongo v roce 1989 a 1990. Ten třetí byl objeven v roce 2001, také v Demokratické republice Kongo. Nemoc se měla přenést z primátů na lidi křížením negerských poloopic a sexem mezi negry a primáty.

Reklama: