Otec Dominik kardinál Duka: Společnost má právo na ochranu před zneužitím ve jménu náboženské svobody

PRAHA | Otec Dominik kardinál Duka na svých sociálních sítích zveřejnil text z vatikánského koncilu o náboženské svobodě. Píše se v něm, že občanská společnost má právo chránit se proti zneužitím pod záminkou náboženské svobody.

Otec Dominik kardinál Duka OP arcibiskup pražský | reprofoto: youtube.com

Kardinál na svých sociálních sítích „odložil“ text z II. vatikánského koncilu o náboženské svobodě nesoucí název Meze náboženské svobody. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Rád bych si tu odložil text II. vat. koncilu o náboženské svobodě „Dignitatis humanae“ s titulem: MEZE NÁBOŽENSKÉ SVOBODY,“ napsal na svém Facebooku.

V dokumentu samém stojí, že občanská společnost má právo se chránit před zneužitím ve jménu náboženských svobod. Ochranu by prý měla provádět sama občanská společnost.

„Kromě toho občanská společnost má právo chránit se proti rozmanitému zneužití, k němuž by mohlo docházet pod záminkou náboženské svobody; proto přísluší především občanské moci, aby poskytovala takovou ochranu. To se však nesmí dít svévolným způsobem nebo nespravedlivým nadržováním jedné straně, nýbrž podle právních norem shodným s objektivním mravním řádem. Ty vyžaduje jak účinná ochrana práv všech občanů a jejich pokojný soulad, tak i dostatečná péče o důstojný veřejný mír, který je spořádaným soužitím v pravé spravedlnosti, tak také povinný dozor nad veřejnou mravností. To všechno tvoří základní složku společného blaha a je shrnuto v pojmu veřejného pořádku. Jinak je ve společnosti ještě třeba zachovávat zásadu celé svobody: svoboda musí být člověku přiznána v rozsahu co největším a nemá být omezována, leda tehdy a v té míře, jak je to nutné. (DH 7),“ stojí na sociálních sítích kardinála.

Arcibiskup pražský Dominik Duka se v minulosti vyjádřil i k situaci okolo předávání státních vyznamenání z rukou prezidenta Miloše Zemana. Vyjádřil lítost, že média se v této souvislosti zajímají více o ty, kdo státní vyznamenání odmítli než o vyznamenané.

Jedním z těch, kdo vyznamenání odmítli, byl i kněz Petr Piťha, jenž v průběhu minulého roku varoval před likvidací rodin ze strany fanatických neoliberálů.

„Vaše rodiny budou roztrženy a rozehnány. Bude k tomu stačit, že dětem řeknete, že muž a žena nejsou totéž. Vezmou vám děti a zatají vám, kam je zašantročili, kam je prodali, kde je vězní. Postačí k tomu křivé obvinění,“ prohlásil Piťha během kázání u příležitosti státního svátku svatého Václava.

Reklama: