Válečné zločiny: Turek v Sýrii při agresi povraždil na sto civilistů

DAMAŠEK | Více než devadesát civilistů bylo zabito od zahájení turecké vojenské operace (válečný zločin útočné války a vojenské agrese) v oblasti severovýchodní Sýrie. Informoval o tom v pátek oficiální mluvčí Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville.

Nejčastější obětí vrahů v Sýrii jsou děti

„Od zahájení vojenské operace vedené Tureckem v severovýchodní Sýrii 9. října jsme potvrdili řadu incidentů, které od 5. listopadu vedly ke smrti celkem asi 92 civilistů,“ uvedl Colvill, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Podle Colvilla 49 lidí zemřelo v důsledku leteckých útoků, pozemních útoků, odstřelovačské palby a poprav provedených kurdskými ozbrojenými skupinami a skupinami spojenými s Tureckem. Ve stejném období dalších 31 civilistů zemřelo v důsledku explozí improvizovaných výbušných zařízení a granátů, které zůstaly v oblasti turecké vojenské operace, zejména v Hasace, Rakce a části provincie Aleppo. Kvůli akcím kurdských ozbrojených skupin přišlo o život 12 civilistů.

„Znepokojuje nás rostoucí počet civilních úmrtí a zranění v důsledku používání improvizovaných výbušných zařízení v hustě obydlených oblastech. Používání zbraní i proti civilnímu obyvatelstvu je jasným porušením mezinárodního humanitárního práva. Připomínáme všem stranám konfliktu jejich odpovědnost za ochranu civilistů a nutnost plnit své závazky v rámci mezinárodní práva,“ dodal Colville.