Bývalý brazilský prezident Lula da Silva má být propuštěn z vězení – rozhodl soudce

BRASÍLIA | Brazilský soudce Danilo Pereira mladší nařídil v pátek propustit z vězení bývalého prezidenta Brazílie Luiza Inácio Lula da Silvu. Udělal to poté, co Nejvyšší soud země změnil pravidla trestního řádu. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Luiz Inácio Lula da Silva

Ve čtvrtek brazilský Nejvyšší soud stanovil, že jednotlivec může být uvězněn až po vyčerpání všech možností odvolání k vyšším soudům. Luiz Inácio Lula da Silva bude nyní moci zůstat mimo vězení, dokud bude pokračovat jeho odvolací proces.

Brazílie má čtyřúrovňový odvolací systém, zatímco bývalý prezident prošel pouze dvěma z nich a v každém byl uznán vinným z korupce a praní peněz. Zpočátku Lula da Silva byl odsouzen na dobu 12 let a jednoho měsíce; avšak v dubnu soud snížil jeho trest na osm let a 10 měsíců.

Podle právníků rozhodnutí Nejvyššího soudu potvrzuje, že bývalý prezident byl nespravedlivě zadržován po dobu 579 dnů. Zastánci bývalého prezidenta zdůrazňují, že Lula se nedopustil žádných nezákonných činů a je obětí zákona, který lze použít pro politické pronásledování.

Dříve ministr spravedlnosti země Sergio Moro, který vedl soud v prvním stupni proti bývalému prezidentovi a vydal rozsudek viny, prohlásil, že je proti rozhodnutí Nejvyššího soudu, ale vyzval k jeho respektování. „Vždy jsem obhajoval výkon trestu v trestním řízení po soudu druhého stupně a v tom pokračuji; rozhodnutí federálního nejvyššího soudu musí být respektováno,“ zdůraznil Moro.

Lula da Silva vykonával funkci prezidenta Brazílie v letech 2003 až 2010. Byl uvězněn v roce 2018. Avšak on a jeho stoupenci označovali obvinění za politicky motivované.