Zaostalé Spojené státy uvízly ve 20. století. Jejich nejmodernější F-35A nestačí na ruský postsovětský Tu-160

TOKIO | Americké F-35A, které má k dispozici Japonsko opětovně zklamaly. Po nedávném pádu americké F-35A, kterou Američané dodali Japonsku (letadlo se zřítilo do moře, japonský pilot zahynul) se tentokrát pokusili americké nejmodernější stíhačky dohnat ruský strategický bombardér Tu-160, který plnil svou misi nad vodami Japonského moře. Marně. O nezdaru amerického létacího šrotu informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Čínský portál SOHU uvádí, že dne 3. 11. 2019 vylétly dvě japonské stíhačky F-35A s cílem doprovázet ruský raketový strategický bombardér Tu-160.

Ruský pilot si počkal, dokud se japonští piloti nepřiblížili, potom zapnul forsáž a japonským pilotem prostě uletěl. Pro americký letecký průmysl je to nesmírná blamáž, protože pokud uletí 13 tunové nejmodernější a pohyblivé stíhačce těžký 110 tunový bombardér z dob sovětské éry, je jasné, že udělali američtí konstruktéři někde chybu. Jejich stroj z 21. století nestačí na letoun z 20. století. Jsou Američané o jedno století zaostalí?

Ruské Tu-160 jsou určeny k rychlým útokům raketami, které mohou nést jaderné hlavice a rychlým odletem z nebezpečné zóny. Vysoká rychlost Tu-160 umožňuje ruským bombardérům překonávat americkou PVO, která nedokázala uchránit ani saúdské ropné zařízení před útoky poměrně primitivních dronů jemenských bojovníků za svobodu.

Nepříjemná pro Američany je zejména skutečnost, že TU-160 dosahuje rychlosti 2200 kmh a nejmodernější americká bojová stíhačka F-35A dokáže letět maximální rychlostí 1930 kmh, přičemž takovou vysokou rychlost může udržovat jen omezenou dobu.

Bombardér je mnohem účinnější zbraní než stíhačka, která je určena především pro získání vzdušné nadvlády, úkolem strategického bombardéru je způsobit infrastruktuře soupeře co nejvyšší ztráty.