Cestování vlakem? Nemožné… Vítejte v Jihomoravském Kocourkově, pardon kraji. Na jižní Moravě močí proti větru

BRNO | Cesta vlakem se pro sta tisíce lidí na jižní Moravě změní v obtížný hlavolam a místy i šikanu. V osobních a spěšných vlacích tam totiž od nového roku přestanou platit jízdenky Českých drah! Navíc lidé bez jízdenek, které si nemohou koupit kvůli uzavírání pokladen, budou muset nastoupit do speciálně označeného vagonu. Informoval před měsícem deník Bleks.

Brno Hlavní nádraží vestibul | repro: wkipedia.org

A co se stalo po měsíci. Nic. Poklady, kde se prodávaly jen regionální jízdenky zbytečné a povětšinou uzavřeny, protože díky tupohlavé dopravní politice Jihomoravského kraje nemají co prodávat. Kraj si sice objednává dopravu u Českých drah, a. s., ale neuznává tarif ČD a má svůj tarif. Takže koupě jízdenky je vlastně nemožná. A jak se kraj s dorpavcem dohohodl? Nijak. Prostě debilové v politice chtějí jako kuřata orla učit létat, ale orel se na ně vysral.

Tady je reakce debilů z jižní Moravy a z Jihomoravského kraje, kde asi mozkožrout sežral všechny zbylé mozky „Rozhodnutí Českých drah nás samozřejmě mrzí, protože kromě péče řádného hospodáře sleduje Jihomoravský kraj dlouhodobě i cíl v podobě maximálního komfortu pro cestující veřejnou dopravou na jižní Moravě. To je filozofie, která stojí za mnohaletým rozvojem našeho Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK) i za aktuálním návrhem, že Jihomoravský kraj umožní uznávat tarif dopravce ČD TR10 i na vnitrokrajských cestách ve vlacích objednávaných Jihomoravským krajem. Po dopravci jsme přitom požadovali pouze a výhradně garanci tržeb z tarifu dopravce. Je potřeba si uvědomit, že Jihomoravský kraj nese v rámci brutto kontraktu, který vstoupí v platnost od 1. ledna 2020, plnou odpovědnost za tržby, ale nemá žádné nástroje jak ovlivnit tarif dopravce ani způsob, jakým České dráhy vybrané tržby Jihomoravskému kraji přiřadí. I přes toto významné riziko se Jihomoravský kraj rozhodl uznávat tarif dopravce pro mezikrajské cesty i bez těchto garancí ze strany Českých drah, a to z důvodu absence systému jednotného tarifu tak, aby cestující pro cestu potřeboval vždy jen jeden jízdní doklad. Jako další vstřícný krok byl Jihomoravský kraj připraven se zavázat, že nebude snižovat ceny v rámci tarifu IDS JMK. Za pozitivní považujeme na rozhodnutí Českých drah alespoň to, že si cestující budou moci koupit jízdenku IDS JMK i v e-shopu Českých drah či aplikaci Můj vlak. To cestujícím jízdy po jižní Moravě dále ulehčí, a proto s tímto návrhem přišel koordinátor našeho IDS JMK, společnost KORDIS, již v září letošního roku. Po projednání různých možností propojení s Českými drahami bylo zvoleno pro cestující nejjednodušší řešení, které zachová stávající zvyklosti cestujících při práci s aplikací. Tímto řešením bude umožněno zakoupení jízdenky IDS JMK pro cesty vlaky ČD po území Jihomoravského kraje prostřednictvím této aplikace, případně e-shopu ČD,“ řekl náměstek hejtmana Roman Hanák, který u toho měl údajně poulit oči, že mu málem vypadly, dále měl u toho prdět a krkat, ale to se nedalo ověřit z nezávislého zdroje.

Reklama: