Chlubí se cizím peřím! Datové schránky po 10 letech – ušetřené miliardy i zásadní nárůst uživatelů

PRAHA | Dnešní vedení ministerstva bylo zásadně proti projektu datových schránek, ale nyní se jimi chlubí, aniž by se omluvili tehdejšímu vedení, které je zavedlo, ale co chtít po ministerstvu, kterému šéfuje lidský zločinec a ubohý lidský odpad od socanů Hamáček.

Logo systému datových schránek | zdroj: Česká pošta, s. p.

„Před deseti lety, 1. listopadu 2009, spustilo Ministerstvo vnitra (MV) ostrý provoz datových schránek. Od té doby informační systém neustále vylepšuje, a přispívá tak k efektivnějšímu fungování veřejné správy,“ vychloubá se ministerstvo, které funguje jako azyl duševních a mentálních chovanců.

Datové schránky umožňují občanům, podnikatelům i firmám posílat úřadům i od nich přijímat oficiální úřední korespondenci online. Prostřednictvím datových schránek spolu také, namísto papírových dokumentů, komunikují úřady. Statisícům občanů tak odpadá povinnost běhání po úřadech a někdy i několikahodinové čekání ve frontách. „Letos v lednu jsme řešili, že tento klíčový komunikační nástroj digitalizace nechtějí lidé využívat. Dnes už díky zlepšení uživatelského prostředí přibývá měsíčně přes 5000 občanů i podnikatelů, kteří si datovku zřídí dobrovolně,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček s tím, že zásadní pro rozvoj datovek bylo také napojení na Portál občana a eObčanku.

V letošním roce totiž došlo hned k několika úpravám, zejména k napojení informačního systému datových schránek na národní identitní autoritu, což umožnilo přihlašování eObčankou. Datové schránky také dostaly novou podobu, která zjednodušila jejich ovládání jak z počítače, tak z tabletu či mobilu. V červnu 2019 MV představilo mobilní aplikaci Mobilní klíč, která umožňuje jednoduché přihlášení a bezpečné využívání datové schránky z mobilu, bez nutnosti zadávat složitá hesla.

Prakticky hned po zveřejnění nové podoby datových schránek začal zásadně růst počet uživatelů. U fyzických osob, tedy běžných občanů, jde letos o 46,4% nárůst, v květnu tohoto roku to bylo dokonce 79 %. Z jednoho milionu datových schránek si tak už 361 000 zřídili občané či podnikatelé dobrovolně.

Reklama: