Zvýšení platů učitelů rozvířilo emoce

Lidi se hádají, navýšení si nepřejí, proč to? Proč srovnávají práci učitele s prací dělníka nebo řidiče? Rozčilují mě statusy na Facebooku, jak učitelé by neměli dostat přidáno, jak jsou placeni z daní a přitom nemakají. Takže! Chci všem vysvětlit, že abyste mohli vůbec žít, potřebujete ty učitele.

Jana Levová | foto: FB autorky

Protože bez nich by nebyli lékaři a vy byste umřeli např. na první zápal plic. Bez nich byste ani nebydleli, protože by nikdo nedokázal navrhnout ten dům. Bez nich byste neměli ani co do pusy, pokud nemáte chlívek a pole. Bez nich byste se nedostali ani do práce, pokud nemáte koně.

Bez nich by zmínění autoři statusů na Facebooku nepsali ani tyhle nesmysly, protože by neuměli číst a psát. Takže už chápete, proč mají být dobře zaplaceni? Protože na nich a jejich práci stojí celá naše společnost.

Toto jsem napsala i na svůj facebookový profil. Pod tímto mým statusem se rozhořela diskuze, za což jsem samozřejmě ráda. Ale některé komentáře mě mírně řečeno vykolejily. Diskutující mají evidentně problém s rozlišováním práce učitele a ministerstva. Nechápou, že výuka nemůže vypadat zrovna skvěle, když učitel 30 minut ze 45 se v podstatě snaží alespoň udržet ve třídě pořádek.

Když mají ve třídě třeba 2 inkludované žáky a asistent, který leckdy nemá ani vzdělání v oboru speciální pedagogiky, mu práci neusnadní. Že to je chyba ministerstva a ne učitele. Další diskutující nechápou, že pracovní doba učitele nekončí odučením 6 hodin dle rozvrhu. Že učitel musí připravovat písemky, že musí ty písemky také opravit, že musí opravovat slohovky, že musí udělat nutnou administrativu, které není málo a další povinnosti.

Další diskutující tvrdili, že by zvýšený plat měl být zásluhový. S čímž souhlasím, ale napřed musíme mít těch učitelů víc, aby si ředitel mohl vybírat, koho zaměstná a koho ne. A koho vyhodí, koho odmění za skvělou práci, a ne jako dnes, kdy musí vzít zavděk v podstatě jakýmkoliv kantorem.

A proto vážení občané musíme navýšit jejich platy. Aby budoucí učitelé po studiu fakulty neodcházeli do jiných profesí v soukromé sféře. Aby ředitelé měli na výběr, aby mohli těm schopným nabídnout vyšší plat a ty neschopné platit méně a třeba i vyhodit. Aby za vyhozeného učitele měli náhradu. Samozřejmě že problém našeho školství není jen ve výši platů. Ale to je zase na jinou diskuzi.