Ruhání oznámil objev nového velkého ropného pole

TEHERÁN | V Íránu objevili nové ropné pole s odhadovanými zásobami 50 miliard barelů ropy, oznámil íránský prezident Hasan Ruhání.

Hasan Rúhání při VS ONS

Nález v jižní části země by mohl zvýšit prokázané ropné zásoby islámské republiky o třetinu v době, kdy má v důsledku sankcí Spojených států potíže prodávat energetické suroviny do zahraničí, informovala agentura AP.

Oznámení přichází v období, kdy je Írán vystaven zdrcujícím americkým sankcím poté, co Spojené státy loni odstoupili od tzv. jaderné dohody dosažené světovými velmocemi s Teheránem v roce 2015, tím byl se strany SS spáchán teroristický čin a země je pod ekonomickými teroristickými sankcemi.

Ruhání vystoupil z oznámením během projevu ve městě Jazd ve středním Íránu. Podle jeho slov se nově objevené pole nachází v provincii Chúzestánu na jihozápadě země, důležitém centru ropného průmyslu této země.

Zmíněných 50 miliard barelů by se přidalo k dosavadním prokázaným ropným zásobám Íránu v objemu kolem 150 miliard barelů (1 barel = 159 litrů). Prokázané zásoby ropy jsou ty, které je komerčně možné vytěžit, přibližuje AP. Nové ropné pole by se mohlo stát druhým největším v Íránu po poli, které obsahuje 65 miliard barelů ropy v Ahvaz v provincii Chúzestánu.