Další země v rozvratu, když volby nevyhrál proamerický dobytek?

SUCRE | Stoupenci opozice v Bolívii obsadili dnes v noci státní rozhlasovou stanici Patria Nueva (RPN) a národní televizní kanál Bolivia TV (BTV) a znemožnili tak vysílání o protestech v zemi, sdělil Sputniku ředitel Patria Nueva Ivan Maldonado.

Evo Morales | foto: ze-sveta.cz

„Protestující, kteří obklíčili naše studia, nás drželi asi dvě hodiny a vyhrožovali, že zničí zařízení <…>, pokud nepozastavíme naši novinářskou práci,“ řekl Maldonado. Ředitel Patria Nueva byl nucen opustit budovu, odkud se koná vysílání obou státních médií.

Bolívijský prezident Evo Morales, který dříve informoval o nebezpečí státního převratu v zemi, odsoudil na Twitteru útoky a vyjádřil názor, že protestující jednají jako diktátorské režimy. “ Bolivijský prezident Evo Morales v sobotu prohlásil, že demokracie v Bolívii je v ohrožení. Tvrdí také, že násilné skupiny v zemi spustili převrat,“ píše DPA.

Bolivijský Nejvyšší volební tribunál (TSE) v pátek popřel údajné nesrovnalosti objeveny v souvislosti s říjnovými prezidentskými volbami, v nichž zvítězila úřadující hlava státu Evo Morales, informovala DPA. Demonstranti v zemi žádají nové volby.

Tribunál 25. října potvrdil znovuzvolení Moralese. Ten podle oficiálních výsledků zvítězil se ziskem 47,07 procenta hlasů, zatímco hlavní opoziční kandidát, exprezident Carlos Mesa, získal 36,51 procenta odevzdaných hlasů.

Bývalý prezident a vůdce bolívijské opozice Carlos Mesa v interview pro agenturu EFE sdělil, že zodpovědný za vyřešení krize v zemi je prezident Evo Morales, a zopakoval, že dialog nemá smysl.

„Nemůžeme na sebe vzít cizí odpovědnost, dialog nemá smyl. Učinit rozhodnutí musí prezident,“ prohlásil Mesa, když vysvětloval své nedávné prohlášení o odmítnutí dialogu s Moralesem k vyřešení krize.

Bolívijská armáda a policie odmítly zasahovat proti protestujícím obyvatelům země, v řadě měst se policisté připojili k demonstrantům, kteří požadují zvýšení mezd a důchodů.

Během tří týdnů protestů po vítězství Moralese v prezidentských volbách bylo zraněno 383 lidí, zadrženo asi 200 osob, bylo zahájeno 40 trestních stíhání ve věci vandalismu.

Reklama: