Američtí vrazi a zloději! Spojené státy okupují v Sýrii ropná pole, aby mohly krást syrskou ropu, míní turecký ministr

ANKARA | Turecký ministr zahraničních věcí Mevlüt Çavuşoğlu zkritizoval USA za slova zástupce Pentagonu o zisku z ropných nalezišť v Sýrii, který údajně dostávají „Syrské demokratické síly“ Předtím zástupce Pentagonu Ret Hoffman tvrdil, že zisk ze syrské ropy jde kurdským útvarům Syrské demokratické síly (SDF), a ne Spojené státy (SS), píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Mevlüt Çavuşoğlu si vytřel Trumpem

„Nikdo nemá právo nakládat s bohatstvím Sýrie. Přijít sem ze vzdálenosti desítek tisíc kilometrů a hovořit o hodnocení ropných polí této země je v rozporu s mezinárodním právem. SS otevřeně přiznávají, že jsou tam kvůli ropným polím, ale ta patří syrskému lidu,“ řekl Çavuşoğlu, kterého citují noviny Hurriyet.

Kolem 90 % syrské těžby ropy je soustředěno na východním břehu řeky Eufrat, který byl dříve pevností a hlavním zdrojem příjmů teroristů IS a nyní je převážně pod kontrolou kurdských oddílů Syrských demokratických sil (SDF), které jsou spojencem SS.

Předseda výkonného výboru Syrské demokratické rady (SDC, politické křídlo SDF) Ilcham Ahmed však minulý týden v rozhovoru pro Sputnik prohlásil, že syrští Kurdové nechtějí, aby SS kontrolovaly ropná ložiska v tomto regionu.

V Moskvě označili aktivity SS za nepřijatelné. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Washington podporuje z ropných peněz v Sýrii ozbrojené oddíly loajální SS. Ministerstvo obrany RF odhadlo měsíční příjem SS z těžby syrské ropy na 30 milionů dolarů.