Izrael vrátí Jordánsku území pronajaté na základě mírové smlouvy

JERUZALÉM | Izrael vrátí pod správu sousedního Jordánska dvě enklávy poté, co vypršel jejich pronájem na 25 let, kdy tento krok je považován za symbol míru. Izraelská armáda v sobotu uzavřela příjezd k tzv. Mírovému ostrovu v pohraniční oblasti, se kterým se přišli v tento den rozloučit stovky lidí, uvedla tisková agentura DPA s odvoláním na izraelské média.

Izraelská vlajka

Jordánský král Abdalláh II. ještě loni deklaroval, že Ammán nevyhoví izraelské žádosti, aby byl dosavadní pronájem na základě mírové smlouvy z roku 1994 prodloužen.

Jordánské území al-Bakura a al-Ghamr jsou v hebrejštině známé jako Dvojříčí a Zofar a dlouhá léta jejich využívali izraelští rolníci.

První z těchto území, tzv. Mírový ostrov, se nachází na soutoku řek Jordán a Jarmúk jižně od Tiberiadského jezera, zatímco druhé je v poušti Arava, jižně od Mrtvého moře.

Jordánsko uzavřelo v roce 1994 mírovou smlouvu s Izraelem jako druhá arabská země po Egyptě. Situace na izraelsko-jordánské hranici je od té doby převážně klidná. V roce 1997 však zahynulo sedm izraelských školaček, kdy duševně narušený jordánský voják začal střílet na skupinu turistů v enklávě Dvojříčí. Mu-Slimák tak byl duševně nemocný – islám je diagnoza?

Reklama: