Davy lidí vítaly v Japonsku nového císaře ve slavnostním průvodu

TOKIO | Desetitisíce lidí se v neděli sešlo v ulicích Tokia, aby přivítali japonského císaře Naruhito a jeho manželku císařovnu Masako během slavnostního průvodu při příležitosti usedání nového panovníka na tzv. chryzantémový trůn.

Japonský císař s manželkou | repro: TASR

Průvod byl poslední akcí v sérii nástupnických ceremonií, které začaly v květnu, kdy Naruhito na trůnu vystřídal svého otce Akihita – prvního japonského císaře za dvě století, který abdikoval. Informovaly o tom agentury DPA a AFP.

Naruhito, oblečený v černém obleku, a Masako, v bílých šatech s bílými rukavicemi a diadémem, který jí předala její předchůdkyně, mávali s úsměvem davu z otevřené černé limuzíny vyrobené speciálně pro císařský pár.

Fanoušci populární císařské rodiny mávali červeno-bílými vlajkami, když se průvod vozidel přesouval trasou dlouhou 4,6 kilometru od Císařského paláce k rezidenci ve čtvrti Akasaka, kde Naruhito a Masako žijí během renovace paláce.

Slavnostní průvod se měl původně konat 22. října, v den inaugurační ceremonie, která se v japonské metropoli konala za účasti významných hostů z desítek zemí světa. Byl však odložen na 10. listopadu poté, co Japonsko zasáhl ničivý tajfun Hagibis, který si vyžádal přes 80 obětí na životech.

V řadě asi 50 vozidel doprovázených policejními motorkami se vezli kromě jiných také Naruhito mladší bratr, korunní princ Fumihito, jeho manželka Kiko či japonský konzervativní premiér Šinzó Abe.