Britští labouristé spustí ekonomickou krizi

LONDÝN | Britský ministr financí Sajid Javid v neděli prohlásil, že plán výdajů opoziční Labouristické strany na pět let spustí v Británii do několika měsíců ekonomickou krizi. Citoval přitom dokument zveřejněn jeho Konzervativní stranou a zároveň odmítl uvést plánovanou výšku výdajů v jeho vlastní fiskální strategii, píše slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Ilustrační snímek Londýna

O tvrzení Javida informovaly o tom tiskové agentury Reuters a AP s tím, že ve Spojeném království probíhá předvolební kampaň před parlamentními volbami, naplánovanými na 12. prosince.

„Jsou to extrémně vysoké výdaje státního rozpočtu 1,2 bilionu liber, bude to absolutně nezodpovědné řízení a do několika měsíců vrhne tuto zemi do ekonomické krize,“ řekl Javid pro britskou stanici BBC. Labouristická strana odmítla analýzu svých plánů na výdaje, kterou vypracovali konzervativci, a celý svůj program teprve má zveřejnit.

Labouristé zareagovali i tvrzením, že vládní konzervativci o nich šíří nepravdivé zprávy. Údaj 1,2 bilionu liber vychází z předpokladu, že labouristická vláda uplatní v praxi každý svůj politický slib, který přijala obecně. Labouristé tvrdí, že ne všechny tyto sliby budou i v jejich oficiálním volebním programu.

Labouristický mluvčí pro oblast ekonomiky John McDonnell řekl, že hodnocení konzervativců je nekompetentním mišmašem, pouhým odhadem a špatnými počty. Ministr financí Javid si však za svým hodnocením stojí.