Sebastian Kurz: Západní arogance posiluje pocit křivdy ve východní Evropě!

VÍDEŇ | Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz, který již vyhrál předčasné parlamentní volby ve své zemi, poskytl rozhovor pro německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Kurz zkritizoval aroganci západních států a uvedl, že Brusel by měl trvat na dodržování právního státu ve všech členských zemích EU.

Viktor Mihály Orbán a Sebastian Kurz | repro: Hungary Today

„Je to západní arogance, která tu částečně existuje, která posiluje pocit křivdy ve východní Evropě a která bohužel u části obyvatel západní Evropy vede k tomu, že se na Východoevropany dívají svrchu,“ cituje slova Kurze světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Podle rakouského politika by všechny evropské státy měly dodržovat zásady právního státu a Brusel by na tom měl trvat. „To je základ EU,“ vysvětlil Kurz. „To, že se během migrační krize některé státy pokoušely jiné přinutit k politice otevřených dveří, ale příkopy v Evropě jistě prohloubilo,“ dodal.

Kurz uvedl, že „protievropské myšlenky“ pocházejí nejen z východní části EU. „Jsou také na Západě – i když díky bohu ne ve většině. Ale když udělá Východoevropan nějaký návrh, tak to není automaticky očerňování EU. A ne každý návrh zakládajícího člena (EU) je automaticky odvážným evropským přístupem,“ zdůraznil Kurz.

Ve svém rozhovoru se také dotkl postojů EU k Severní Makedonii a Albánii. Nedávné rozhodnutí nezahájit přístupová jednání s těmito balkánskými státy Kurz označil za naprosto špatné. Podle něj se jedná o dvojím standardu vůči zemím východní Evropy.