Radim Fiala: Jen zaprodanec v cizím zájmu z nás může dělat nepřítele Ruska

PROSTĚJOV | Místopředseda hnutí SPD Radim Fiala prohlásil, že členství České republiky v Severoatlantické alianci (SA) dnes nezajišťuje bezpečnost státu, a proto je třeba posílit zbrojní spolupráci se zeměmi V4 a polepšit se ve vztazích s Ruskem. Prohlášení učinil v neděli 10. listopadu na Facebooku.

Radim Fiala | foto: FB RF

V příspěvku Fiala odkazuje na výroky francouzského prezidenta, které jsou shodné se stanoviskem českého hnutí. Připomněl tak prohlášení Emmanuela Macrona v souvislosti se současnou agresivní politikou Turecka, že SA je ve fázi klinické smrti. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„V České republice je hnutí SPD napadáno politologickými chytráčky za to, že zpochybňujeme NATO jako garanta naší bezpečnosti a strašíme veřejnost. Výrok Macrona ukazuje, že je to přesně naopak,” napsal politik a zopakoval, že členství v NATO dnes nezajišťuje bezpečnost České republiky. Připomněl, že strana prosazuje právo občanů v referendu rozhodnout o členství v SA.

Fiala se následně zmiňuje o stavu české armády. Ozbrojené složky podle něj dnes nejsou schopné ani zajistit plnou kontrolu hranic země. Politik v této souvislosti navrhuje změnit koncepci armády z malého a drahého expedičního sboru na armádu, která má reálný mobilizační potenciál k obraně naší země.

„Nikdo za nás řešit naše problémy nebude! Musíme posílit zbrojní a bezpečnostní spolupráci se zeměmi V4. Zde je téměř plná shoda národních a bezpečnostních zájmů,” uvedl.

Politik poté zmiňuje druhé poznání prezidenta Macrona o tom, že Francie musí víc komunikovat s Ruskem. „Jen politický idiot nebo zaprodanec v cizím zájmu z nás může dělat nepřítele Ruska nebo Číny. To bohužel předvádějí čeští novináři a politici tzv. demobloku,” řekl Fiala s tím, že politika SPD, prosazující dobré vztahy na všechny azimuty, je reálná a správná.