Vojenský puč junty! Bolívijský prezident Evo Morales rezignoval po výhrůžkách armády

SUCRE | Bolivijský prezident Evo Morales v neděli oznámil svou rezignaci. Stalo se tak poté, co ho takto vydírali vojenští a policejní náčelníci země, a to na pozadí probíhajících násilných protestů v celé zemi. Uvádí se, že kromě Moralese na svůj post rezignoval také viceprezident Álvaro García Linera.

Evo Morales | foto: ze-sveta.cz

Jak dále informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, tak Bolívijské ozbrojené síly vyzvaly prezidenta Eva Moralese, aby v neděli rezignoval a zajistil tak stabilitu v zemi, která je již od října sužována násilnými nepokoji.

V opačné případě hrozili krvelační vojáci „sejmutím“ prezidenta. Propaganda proamerické Reuters, ale hlásá:„Analyzovali jsme konfliktní situaci uvnitř státu a žádáme prezidenta země, aby se vzdal svého prezidentského mandátu. Tím umožní obnovit mír a udržet stabilitu v zemi, a to ve prospěch Bolívie,“ prohlásil velitel ozbrojených sil Williams Kaliman.

Bývalý prezident a vůdce bolívijské opozice Carlos Mesa v interview pro agenturu EFE sdělil, že zodpovědný za vyřešení krize v zemi je prezident Evo Morales, a zopakoval, že dialog nemá smysl.

„Nemůžeme na sebe vzít cizí odpovědnost, dialog nemá smyl. Učinit rozhodnutí musí prezident,“ prohlásil Mesa, když vysvětloval své nedávné prohlášení o odmítnutí dialogu s Moralesem k vyřešení krize. Podle slov bývalého prezidenta dialogu brání obvinění ze strany Moralese vůči opozici z pokusů o státní převrat. A stalo se.

Reklama: