Turecko zahájilo deportaci teroristů IS do Evropské unie a do Spojených států

ANKARA | Turecko zahájilo deportaci ze země bojovníků teroristické organizace Islámský stát, jež byli dříve zatčeni, do států, jejichž občany jsou, prohlásil mluvčí tureckého ministerstva vnitra Ismail Catakly. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Islámský stát

Ministr vnitra Turecka Süleyman Soylu dříve prohlásil, že Ankara hodlá zahájit v pondělí navrácení zajatých bojovníků IS do zemí, ze kterých přišli. „Cizí terorista IS ze Spojených států, vůči kterému byly všechny procedury ukončeny, byl vypovězen z Turecka. Dalších sedm zahraničních bojovníků německého původu má být vypovězeno 14. listopadu,“ řekl ministr novinářům.

Již dříve Turecko varovalo, že bude posílat zajaté bojovníky IS do Evropy. Ankara obviňuje EU ze snahy ponechat zemi v problému se zajatými teroristy samotnou.

Tábory zajatých stoupenců IS se nacházely na území, které bylo do 9. října pod kontrolou syrských Kurdů. Po zahájení operace Pramen míru vznikly obavy, že vojenské akce povedou k hromadnému úprku bojovníků. V Ankaře však prohlásili, že kontrolují situaci.

Celkem se nachází na severu Sýrie asi 2 tisíce cizinců zajatých během bojů s IS. Předpokládá se, že je mezi nimi kolem 800 mu-slimáckých sviní s pasy zemí EU.