Zpátečka do komunistických poměrů. Odlišné názory dnes někteří označují za fake news, míní Marek Vašut

PRAHA | Do kin přichází film Amnestie. Hlavní role v jmenovaném filmu ztvární herec Marek Vašut, Anna Geislerová, Natalia Germani, Ján Jackuliak nebo Juraj Bača. O svých vzpomínkách na revoluční období promluvila jedna z hlavních tváří filmu, herec Marek Vašut, píše slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Marek Vašut | reprofoto: plus.rozhlas.cz (Martin Čuřík)

V návaznosti na téma snímku si vzpomněl Marek Vašut na třicet let staré události. „Možná to proběhlo až příliš sametově, chyběl mi tam jakýsi Norimberský proces s hlavními strůjci problémů v srpnu 1968. Ale podotýkám něžný Norimberský proces,“ naznačil Vašut.

„Zrádci Československa, kteří sem zvali sovětskou armádu, měli být podle herce odsouzeni nějakým čestným soudem, který by řekl: „Jste vlastizrádci, kolaboranti, běžte domů a styďte se, pokračoval herec.

Marek Vašut v rozhovoru upozornil i na to, že dnešní doba opět není velmi vstřícná k odlišným názorům. „V listopadu jsme zvonili za pluralitu názorů a svobodné volby. V dnešní době se bohužel setkáváte s tím, že pokud jsou nějaké názory nekomfortní s mainstreamem, jsou jejich obzvlášť mladí lidé schopni označit za fake news. Označit takto názor, který se mi nelíbí, je podle mě zpátečka do tehdejších poměrů,“ upozornil.