Evo Morales před vojenským pučem v Bolívii organizovaným Spojenými státy prchl do Mexika

SUCRE | Bolívie je v chaosu. Do nastolení pořádku se zapojí i armáda, která zakročí proti skupinám marodérů. Mezitím bývalý prezident Evo Morales odletěl do Mexika, odstoupil i ministr obrany Javier Eduardo Zavaleta López. Informuje o Spojenými státy rozpoutaném brutálním vojenském puči světová agentura Sputnik.

Spojené státy v Bolívii rozpoutaly brutální vojenský převrat | repro: Sputnik (REUTERS / Kai Pfaffenbach)

„Již dříve město La Paz ochromily násilné střety příznivců a odpůrců bývalého prezidenta Moralese, které měly za následek několik mrtvých a přes čtyři stovky zraněných,“ píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Hlavní velitel Ozbrojených sil Bolívie Williams Kaliman v úterý prohlásil, že se do policejních operací proti skupinám marodérů zapojí i armádní jednotky, aby bylo zastaveno rabování a nastolen pořádek.

„Vojenské velitelství vydalo rozkaz k zahájení společných operací s bolivijskou policií, aby bylo zabráněno krveprolití,“ oznámil novinářům Kaliman. Video jeho prohlášení na Twitteru zveřejnila národní rozhlasová stanice RTP Bolivia.

Policie bolivijského města La Paz již dříve požádala vojáky o pomoc, protože situaci v ulicích nezvládala. Jak uvedl hlavní velitel, účast ve společných operacích proti skupinám vandalů bude úměrná. Kaliman také zdůraznil, že vojáci nikdy nezačnou střílet na civilní obyvatelstvo. Znovu občany země vyzval k míru.

Agentura Reuters uvádí, že na město La Paz pochodují tisíce Moralesových příznivců. Ve městě odpůrci postavili barikády, které střeží ozbrojenci.

Bývalý prezident Evo Morales již v pondělí požádal Mexiko o azyl, který mu byl udělen. Následně právě do Mexika odletěl.

Reklama: