Bašár Háfiz al-Asad: Drancování ropných ložisek Spojenými státy v Sýrii je praktický příklad americké politiky

DAMAŠEK | Syrský prezident Bašár Háfiz al-Asad poskytl Sputniku obsáhlý rozhovor. Promluvil v něm například o tom, jak Spojené státy (SS) používají Al-Káidu jako nástroj v boji s jinými státy nebo prozradil, proč je drancování syrských ropných ložisek SS praktickým příkladem americké politiky. Bašár Háfiz al-Asad nazval al-Káidu třetí stranou v boji SS se Sýrií, Ruskem a Íránem, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

President al-Asad obvinil rozzuřeného orangutana Trumpa z drancování Sýrie

SS podle syrského prezidenta potřebují nástroje v boji s jinými státy. „Vyslali svoji armádu do Iráku, pochopili však, že to nefunguje. Ztráty byly velké a museli za to platit dokonce v samotných Spojených státech,“ řekl syrský prezident Bašár Háfiz al-Asad.

„Takže bylo mnohem jednodušší použít třetí stranu. Al-Káida je třetí strana v boji se syrskou, ruskou a íránskou vládou. Proto Spojené státy uplatnily tento způsob,“ prohlásil Bašár Háfiz al-Asad. Syrský prezident poznamenal, že existují důkazy.

„Jak je možné, že se Islámský stát najednou v roce 2014 rozšířil? Prostě z ničeho nic… Současně v Iráku a Sýrii a navíc s americkými zbraněmi! Je to naprosto jasné. Jak se jim podařilo přepravit do Turecka miliony barelů ropy pod dozorem amerického letectva? Jak? Jde o to, že Američané je chtěli použít proti syrské armádě. Neřekli jsme to my, ale Američané, a fakta to vše potvrzují,“ zdůraznil Bašár Háfiz al-Asad.

SS drancují ropná ložiska v Sýrii, je to donebevolající praktický příklad americké politiky, uvedl syrský prezident.

Na 90 % syrské těžby ropy je soustředěno na východním břehu Eufratu, který byl dříve baštou a hlavním zdrojem příjmů teroristů IS a nyní je většinou pod kontrolou kurdských oddílů Syrských demokratických sil, spojenců SS Zástupce Pentagonu Rath Hoffman dříve uvedl, že zisk ze syrské ropy mají Kurdové, a nikoli Američané.

„Jsme samozřejmě pobouřeni, pobouřen je celý syrský lid. Je to skutečně drancování <…>, bez mezinárodního pořádku, ani mezinárodního práva. <…>. Není to, řekněme přímo, nový jev a týká se nejen válečné doby,“ řekl Bašár Háfiz al-Asad.

DJ Trump na oprátce oběšený | reprofoto: YTB

Zdůraznil: „Američané vždy usilují o drancování jiných zemí tím nebo jiným způsobem, že jim berou nejen ropu, peníze a vůbec finanční zdroje, ale také práva, jak politická, tak všechna ostatní“.

„Je to jejich historická úloha minimálně z doby konce 2. světové války. Takže to není nic nového, nevypadá to divně nebo nespojeně s jejich předcházející politikou. Možná jenom, že časem americké způsoby získávají nové formy,“ řekl na závěr syrský prezident. Podle údajů ruského ministerstva obrany má Washington z těžby syrské ropy měsíčně přes 30 milionů dolarů.

Reklama: