SŽDC do roku 2022 dokončí rekonstrukce více než osmdesáti nádražních budov

PRAHA | Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) intenzivně připravuje rekonstrukce a opravy dalších výpravních budov po celé České republice.

Když ve státním podniku nevědí co by | repro: szdc.cz (SŽDC)

Stavební práce na minimálně šedesáti nádražních objektech přinesou zvýšení komfortu a kultury cestování včetně moderních odbavovacích prostor i bezbariérových přístupů. SŽDC tak plní Programové prohlášení vlády z loňského června, a to právě v oblasti oprav a rekonstrukcí nádražních budov.

„Do roku 2022 plánujeme dokončit celkem 82 oprav a rekonstrukcí nádražních budov. Již bylo renovováno 13 nádražních objektů, dalších 26 rekonstrukcí je ve fázi realizace s plánovaným ukončením do konce roku 2020. Současně SŽDC připravuje u dalších 49 staveb dokumentaci pro stavební povolení, případně žádost o vydání územního rozhodnutí,“ uvedl generální ředitel Jiří Svoboda.

V nedávné době se například dokončila rozsáhlá oprava kolínského nádraží, které je s 19 000 cestujících nejfrekventovanější stanicí ve středních Čechách. Aktuálně probíhají rekonstrukce výpravních budov také ve Frenštátu pod Radhoštěm, Havířově, Křižanově, Šternberku či Přerově. Začala rovněž rekonstrukce fasády Fantovy budovy pražského hlavního nádraží. Připravují se veřejností velmi očekávané opravy rozsáhlých historických objektů nádraží v Českých Budějovicích, Plzni nebo Pardubicích.

V Českých Budějovicích začnou práce v květnu příštího roku. Zcela se zrenovuje památkově chráněný objekt a stane důstojnou vstupní branou do jihočeské metropole. Současně s opravou výpravní budovy se předpokládá také revitalizace přilehlých venkovních prostranství.

V roce 2020 by také měla začít kompletní renovace historické budovy plzeňského hlavního nádraží. I v tomto případě je objekt památkově chráněný. Cílem rekonstrukce bude navrátit nádražní budově architektonicky cennou původní podobu. Během oprav se ale bude myslet také na cestující, kteří se mohou těšit na příjemnější interiéry a širokou nabídku služeb v hale.

Další významnou investici připravuje SŽDC v Pardubicích. Unikátní budova pardubického hlavního nádraží projde kompletní rekonstrukcí včetně nového dispoziční řešení vnitřních prostor a vybudování eskalátorů do pochodu.

Nádražní budovy, které již prošly obnovou:
Český Krumlov
Hradec Králové hlavní nádraží
Jedlová
Karlštejn
Kuřim
Kutná Hora město
Lipník nad Bečvou
Návsí (Nawsie)
Poběžovice
Příbram
Přibyslav
Sokolov
Turnov

Nádražní budovy právě dokončené:
Kolín
Kácov
Ledečko
Zruč nad Sázavou

Právě probíhající rekonstrukce:
Praha hl. n. – Fantova budova (fasáda)
Brantice
Břeclav
Domažlice město
Frenštát pod Radhoštěm
Frýdek-Místek
Havířov
Hradec Králové
Krnov
Křivoklát
Křižanov
Lhotka nad Bečvou
Litoměřice město
Mirošovice u Prahy
Moravské Bránice
Nedvědice
Nový Bydžov
Plasy
Praha-Velká Chuchle
Přerov
Semily
Staré Město u Uherského Hradiště
Strakonice
Šternberk
Tanvald zastávka

Reklama: