Lesní požáry v Austrálii zasáhly už více než milion hektarů půdy

CANBERRA | Ničivé lesní požáry ve východní Austrálii zasáhly podle odhadů hasičů již více než 1,1 milionu hektarů půdy. Informovala o tom ve středu agentura DPA.

Australské požáry v buši || reprofoto: australiangeographic.com.au

Pouze v australském státě Nový Jižní Wales evidovali ve středu přibližně 70 lesních požárů, z nichž je více než polovina pod kontrolou. Na východním pobřeží země celkově evidují přibližně 150 lesních požárů.

Nařízení na okamžitou evakuaci vydaly ve středu australské úřady pro několik míst. Nejvyšší možné varování, a sice „okamžitě opustit“ oblast, platí i pro plážové letovisko vzdálené 150 kilometrů severně od Brisbane, hlavního města státu Queensland, informovala agentura Reuters.

Ve státě Nový Jižní Wales sice v noci na středu nastalo mírné ochlazení, horké, suché a větrné počasí, které napomáhá šíření požárů, však mezitím zasáhlo i sousední stát Queensland.

„Podmínky jsou v současnosti velmi nebezpečné a hasiči již brzy nebudou schopni zabránit šíření plamenů,“ uvedli hasiči a záchranáři v Queenslandu.

V úterý bylo pro oblast metropole Sydney a její okolí vydáno varování před katastrofickým nebezpečím požárů. V oblasti uzavřeli z bezpečnostních důvodů 600 škol.