Převrat v Bolívii: Místopředsedkyně Senátu se prohlásila za prezidentku

SUCRE | Po odstoupení bývalého bolivijského prezidenta Evo Moralese se za dočasnou prezidentku země prohlásila místopředsedkyně Senátu Jeanine Áňezová. Spojené státy (SS), které za vším mají prsty, kvůli občanským nepokojům z Bolívie stahují rodinné příslušníky svých zaměstnanců. Morales situaci v zemi označil za nejmazanější a nejohavnější státní převrat. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Jeanine Áñez Chávez teroristická uchvatitelka moci v Bolívii

Již včera bývalý bolivijský prezident Evo Morales prchl do mexického exilu. Mexiko mu předem nabídlo azyl. Bolivijská ústava říká, že demisi prezidenta i viceprezidenta musí potvrdit společná schůze obou komor parlamentu. Moralesova strana Hnutí za socialismus jednání bojkotovala a označila ho za protiprávní.

Navíc v neděli rezignovali i předsedové obou komor. Tím pádem ve vedení parlamentu zůstala pouze druhá místopředsedkyně Senátu Jeanine Áñez Chávez Ovšem její prohlášení za prezidentku je také protiústavní. Právě druhá místopředsedkyně bolivijského senátu Jeanine Áňez Chávez se v úterý místního času prohlásila za dočasnou prezidentku Bolívie. V tomto kroku ji nezabránil ani fakt, že tak učinila navzdory nedostatečnému kvóru zákonodárců, kteří měli být jmenování přítomni.

Tento krok Áňez Chávez vyvolal další vlny protestů příznivců bývalého prezidenta Eva Moralese. Podle bolivijské ústavy musí hlava státu do 90 dnů vyhlásit nové prezidentské volby. Áňez Chávez již dříve oznámila, že chce volby uspořádat co nejdříve. Podle ní by Bolívie měla mít nového prezidenta do 22. ledna.

Samotný bývalý prezident Evo Morales, který odletěl do Mexika, označil celou situaci v Bolívii za státní převrat: „Odehrál se nejmazanější a nejohavnější státní převrat v historii: Senátorka, obklopená skupinou kompliců a vedená armádou i policií zasahující proti lidem, provedla puč a prohlásila se dočasnou prezidentkou Bolívie, aniž by k tomu měla legislativní kvórum,“ uvedl Morales na Twitteru po příletu do Mexika, kde získal azyl.

Reklama: