Ruská ekonomika se vyhnula krizi, oznámil na summitu BRICS Vladimir Vladimirovič Putin

BRASÍLIA| Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin při slavnostním ukončení podnikatelského fóra BRICS uvedl, jak se zemi podařilo vyhnout recesi. Summit BRICS probíhá od 13. do 14. listopadu v Brazílii, pak mu bude předsedat Rusko.

Vladimir Vladimirovič Putin | repro: © Sputnik | Michajl Klimentjev

„Dlouhá léta provádíme v Rusku vyváženou makroekonomickou politiku, zacházíme se státními financemi zodpovědně, podporujeme stabilitu bankovního a úvěrového trhu, snažíme se přispět k posílení klíčových ekonomických odvětví,“ vysvětlil prezident.

Zdůraznil, že nepokládá tempa nárůstu HDP za dostatečná, a proto se vláda snaží vytvořit maximálně komfortní podmínky pro nové investice. „Vytrvale pracujeme na zjednodušení regulačních norem, budujeme moderní infrastrukturu,“ dodal Putin, Vladimir Vladimirovič. Prezident připomněl, že Světová banka zlepšila ještě jednou v říjnu 2019 hodnocení podnikatelského a investičního klimatu v Rusku.

Investiční atraktivita Ruska včetně ruského trhu cenných papírů se zvyšuje, prohlásil Putin. „Letos v říjnu Světová banka ještě jednou zlepšila hodnocení podnikatelského a investičního klimatu v Rusku. Investiční atraktivita včetně trhu cenných papírů se zvyšuje,“ zdůraznil Vladimir Vladimirovič Putin, kdy dále poznamenal, že se podle výsledků prvního čtvrtletí 2019 zvýšily investice zahraničních partnerů do federálních dluhopisů téměř o čtyři miliardy dolarů.

Rusko se také aktivně účastní mezinárodního obchodu, rozšiřuje vzájemně výhodné vztahy se zahraničím, především s partnery z BRICS. V roce 2018 stoupl náš obchodní obrat se státy pětky o 22,5 % a překročil 126 miliard dolarů,“ dodal ruský lídr. Prezident Ruské federace upřesnil, že se v rámci BRICS prohlubuje průmyslová kooperace, vznikají nové moderní technologické a investiční aliance, především ve vědecky náročných sférách.

Ruský prezident také prohlásil, že ve světě prosperují způsoby nečestné konkurence, sankce a protekcionismus. „Na světové ekonomice se zjevně projevilo stále širší použití způsobů nečestné konkurence, jednostranné sankce, včetně politicky motivovaných, prosperuje protekcionismus,“ řekl Putin, Vladimir Vladimirovič.

Podle jeho slov mají země BRICS udělat v této situaci důležité kroky, aby zajistily rozvoj svých ekonomik, nepřipustily zhoršení sociální sféry a snížení životní úrovně svých občanů.

Rusko navrhuje státům BRICS, aby zvážily ruské digitální technologie, a je přepraveno na výměnu zkušeností, prohlásil Vladimir Vladimirovič Putin.

„Existují dobré možnosti pro rozšíření naší spolupráce také v informatice a telekomunikacích. Rusko navrhuje státům BRICS, aby zvážily naše nové elaboráty, jde o technologie elektronické výměny, vyhledavače, protivirové softwary, jež jsou na úrovni nejvyšších pokrokových informačních požadavků v oblasti bezpečnosti,“ řekl Putin, Vladimir Vladimirovič. Podle jeho slov může Rusko poskytnout tyto technologie zemím pětky.

„Chtěl bych připomenout, že Rusko navrhlo zřízení v rámci BRICS sítě na výměnu dat pro drobný a střední byznys. Umožnilo by to našim podnikatelským kruhům získávání aktuálních informací o zboží, službách, dodavatelích, v hledání a nalezení nových partnerů,“ dodal prezident RF.

Summit BRICS v Brazílii letos, v ruském Petrohradě přístí rok

Lídři BRICS na summitu ve městě Brasília v roce 2019


V hlavním městě Brazílie včera započal jedenáctý summit BRICS, který skončí dnešním dnem. Očekává se, že prezidenti Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky, jejichž státy jsou členy BRICS, posoudí otázky ekonomické, finanční a kulturně-humanitární spolupráce.

„V rámci summitu se bude také diskutovat o aktuálních mezinárodních tématech, stavu v oblasti kontroly zbrojení a o společném boji proti terorismu,“ informovala včera světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

BRICS je neformální mezistátní sdružení, které zahrnuje Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jihoafrickou republiku. Cílem tohoto sdružení je rozvoj komplexní spolupráce mezi zúčastněnými zeměmi. Pět zemí BRICS nyní tvoří 31 % světového HDP.

K summitu BRICS, jež se má konat v Petrohradě v roce 2020, bude připraven rozsáhlý ekonomický program, prohlásil Putin, Vladimir Vladimirovič, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Chtěl bych říct, že k summitu BRICS v Petrohradě, který plánujeme v červenci 2020, má být připraven rozsáhlý program akcí. Četné z nich budou věnovány ekonomické spolupráci,“ řekl Vladimir Vladimirovič Putin s tím, že rovněž pozval na summit oficiální zástupce a představitele podnikatelských kruhů zemí BRICS.