Byla objevena super rychlá hvězda vypuzená ze středu naší galaxie

SYDNEY | Astronomové objevili ultra rychlou hvězdu, která letí rychlostí 6 milionů kilometrů za hodinu, a která byla před pěti miliony lety vypuzena superhmotnou černou dírou ve středu Mléčné dráhy. Tento objev je popsán v časopisu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Ilustrační snímek: pxhere.com

Jak dále informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, tak hvězdu S5-HVS1, která dosahuje velké rychlosti, objevil Sergej Koposov z Univerzity Carnegieho–Mellonových.

Objev byl proveden pomocí 3,9 metrového Angloaustralského teleskopu, který se nachází v Novém Jižním Walesu v Austronéském svazu. K potvrzení došlo za pomoci kosmického teleskopu Gaia Evropské kosmické agentury.

Nyní se hvězda nachází v souhvězdí Jeřába pouhých 29 000 světelných let od Země a pohybuje se desetkrát rychleji než většina hvězd Mléčné dráhy. Její rychlost je téměř dvojnásobná v porovnání s jinými známými super rychlými hvězdami. Vesmírné objekty této třídy byly objeveny teprve před dvěma desetiletími.