Prezident Miloš Zeman pojede na 75. výročí konce 2. světové války do Moskvy

PRAHA | Ve středu večer prezident Miloš Zeman v Lánech na pravidelné večeři přivítal premiéra Andreje Babiše. Politici probrali zahraniční politiku a domluvili se na dalších schůzkách. Babiš novinářům také oznámil, že se Zeman v květnu chystá na 75. výročí Vítězství do Moskvy. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vladimir Vladimirovič Putin a Miloš Zeman

Slovenský ekonomický přivandrovalec do Prahy, StBák, oligarcha a uchvatitel moci Andy Babiš se před novináře postavil po schůzce s prezidentem, která trvala asi 2,5 hodiny. Oba politici se sejdou ještě jednou do Vánoc a tradiční novoroční oběd proběhne 5. ledna.

„Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity,“ uvedl soudruh Babiš a dodal, že mluvili také o aktuálních otázkách, mezi kterými zmínil například plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Politici se dotkli také oslav 30. výročí sametové revoluce, které Česko a Slovensko slaví o nadcházejícím víkendu. Podle Babiše prezident zavzpomínal na svoji účast v okamžicích, které formovaly současnou podobu společnosti.

Prezident Miloš Zeman se oslav Dne vítězství v Moskvě naposledy zúčastnil v roce 2015. Již v červnu tiskový mluvčí Ovčáček uvedl, že Zeman přijal pozvání ruského prezidenta Vladimira Vladimiroviče Putina na oslavy 75. výročí Vítězství ve 2. světové válce.