Bude Polsko vetovat rozpočet EU?

VARŠAVA | Polský poslanec Evropského parlamentu Jacek Saryusz-Wolski nevyloučil, že by Varšava mohla vetovat nový finanční plán EU na následujících sedm let, pokud by škrty výdajů zbytečně ovlivnily republiku. Politik to napsal na svůj Twitter. Podle odhadů polského europoslance může snížení dosáhnout až čtvrtinu prostředků evropských fondů.

Flag Polski

„Škrty, které navrhla Evropská komise v sedmiletém rozpočtu EU, se týkají zejména zemí střední Evropy. Navíc dochází k dalším snížením na základě svévolného a politicky motivovaného posouzení tzv. svrchovanosti zákona. V Polsku snížení činí 23 %. To je důvod k vetování, ale rozpočet vyžaduje jednomyslnost,“ napsal Saryusz-Wolski, kterého cituje Sputnik.

​„Jednání o rozpočtu EU prohlubují rozdíly mezi Východem a Západem a ukazují také rozpory ve Visegrádu v situaci, kdy je nezbytná jednota,“ uvedl Saryusz-Wolski.

​EU každoročně přijímá roční rozpočty společenství, provádějí se individuální úpravy, které nemohou překročit dohodnuté parametry sedmiletého rozpočtu (současný skončí v roce 2020).

Takový složitý plánovací program je vysvětlen skutečností, že rozpočtové příjmy Evropské unie jsou vytvářeny na základě příspěvků států EU, které se liší velikostí a musí být pečlivě dohodnuty na evropské i vnitrostátní úrovni.