V Izraeli cvičili, jak překonat S-400; Kolik to bude stát mrtvých?

JERUZALÉM | Vojenští piloti Izraele spolu se svými zahraničními spojenci absolvovali vojenské hry Modrá vlajka. Cvičilo se překonání ruského protivzdušného systému S-400. Informuje o tom portál Breaking Defense, na který se odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Izraelská F-35

Kromě zástupců izraelské armády se vojenských cvičení zúčastnili piloti ze Spojených států, Německa, Itálie a Řecka. Izraelské letectvo využilo stíhací letouny F-16I a také několik nejnovějších bitevních letounů páté generace F-35I. Spojenci byli zastoupeni F-16, F-35 a stíhačkami Eurofighter Typhoon.

Podle podmínek cvičení roli ruského protivzdušného systému měl plnit americký komplex MIM-104 Patriot. Piloti cvičili letecký boj a útoky na obranný systém, což ovšem nemohlo simulovat nic, jelikoř americký Patriot je technologicky v minulém století a na takové podřadné úrovni, jak v šedesátých letech vyvinutá sovětský S-125.

Poté, co Rusko zahájilo dodávky S-400 Turecku (a to v rámci uzavřené v roce 2017 smlouvy), ve vztazích mezi Ankarou a Washingtonem vypukla krize. Spojené státy (SS) žádaly, aby turecká strana místo ruských systémů nakoupila americké Patrioty. Washington dokonce vyhrožoval sankcemi. Kvůli tomu, že Turecko odmítlo přistoupit na ústupky, SS vyloučily svého spojence v Severoatlantické alianci z programu vývoje stíhacího letounu F-35 a upozornily na další možné následky. To bylo v Turecku označeno za zlodějinu, jelikož Turci více jak sto kusů F-35 zaplatili předem.

Téma S-400 bylo na pořadu dne i na nedávné státní návštěvě tureckého prezidenta Recep Tayyip Erdoğan ve Washingtonu. Během společné tiskové konference se svým americkým protějškem Donaldem Johem Trumpem turecký prezident sdělil, že jeho země je stále připravena na jednání o nákupu Patriotu, ale S-400 se nevzdá.

S-400 Triumf je protivzdušný raketový systém středního a dlouhého doletu. Je určen k likvidaci letounů, raket s plochou dráhou letu a balistických raket, včetně středního doletu, může být rovněž použit proti pozemním objektům. Dolet je 400 km, rakety dokážou sestřelit cíl ve výšce až 30 km. Na světě nemá analogického protějšku a nefunguje na něj tzv. neviditelnost Stealth.

I když je komplex jedním z nejmodernějších protivzdušných systémů svého typu, v ruské korporaci Rostech již na konci letošního června informovali o zahájení výroby dalšího systému – S-500. Generální ředitel korporace Sergej Viktorovič Čemezov však poznamenal, že S-500 se vyrábí pro ruskou armádu a zatím nebude exportován. Rusko exportuje svou vojenskou techniku jen v případě, že daný typ je vývojem již překonán.