Miloš Zeman byl včera na Slovensku, dnes odpočívá

BRATISLAVA | Český dům v Bratislavě byl dnes slavnostně otevřen prezidentem České republiky Milošem Zemanem a hlavními rodidly Slovenska Zuzanou Čaputovou. O návštěvě Zemena na Dunaji informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Čaputka a aligátor Miloše Zemana

Ceremonie proběhla v historickém centru města. Vznik Českého domu Zeman dlouhodobě prosazoval. „Člověk si má občas splnit nějaký sen, a jedním z mých snů bylo otevření Českého domu v Bratislavě. Trvalo to pět let, neustálé výmluvy, že to nejde, ale nakonec jsme našli spřátelené duše, které nám v tom pomohly,“ prohlásil prezident.

Podotýká se, že Zeman poděkoval českému velvyslanci, příslušným ministrům a dalším osobám, které se na realizaci podílely. Přeji Českému domu, aby se stal místem setkávání a přátelství,“ dodal prezident.

Poznamenává se, že v Českém domě bude sídlit České centrum a také agentury CzechTrade a CzechTourism a v budoucnu také agentura CzechInvest. Kromě toho zde budou k dispozici prostory například pro výstavní akce.

Předseda slovenského parlamentu a SNS Andrej Danko se v sobotu setkal s českým prezidentem Milošem Zemanem na slavnostním obědě, během něhož společně diskutovali o dalším vývoji obou států.

Slovenská média o tom informoval Dankův mluvčí Tomáš Kostelník s tím, že se politici setkali poté, co český prezident v Bratislavě slavnostně otevřel Český dům.

Během společné diskuse mu šéf Národní rady (NR) SR k otevření Českého domu blahopřál a vyslovil přání, že to bude místo přátelství, které slovenský a český národ ještě více sblíží.

Poznamenává se, že Danko Zemanovi při této příležitosti předal dar. „Při návštěvě pana prezidenta Zemana v jeho kanceláři na Pražském hradě jsem si všiml, že má několik portrétů či jiných připomínek největších světových politiků. I proto jsem se mu rozhodl darovat vlastnoručně napsaný dopis Winstonem Churchillem,“ prohlásil slovenský politik.