Vojenská policie Ruské federace vzala pod svou ochranu letiště v Sýrii, které opustili američtí okupanti

DAMAŠEK | Ruská vojenská policie vzala pod svou ochranu letiště nedaleko Kobaní na severu Sýrie, kde se dříve nacházela opuštěná americká okupační základna, oznámil novinářům inspektor vojenské policie, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Okupační základna vojsk SS v Sýrii | repro: © Sputnik / Michajl Alaeddin

Polní letiště u obce Metras na severu syrské provincie Aleppo dříve přešlo pod kontrolu syrských vládních sil. Vedle startovací dráhy se nacházela vojenská základna SS. Američané využívali toto letiště pro zásobování svých základen a přepravu vojenské pomoci takzvané umírněné opozici v rámci okupace země, kdy takto podporovali teroristy.

Ve středu američtí okupanti spěšně opustili její území. Vrtulníky armádního letectva VKS Ruska byly pohotově přesunuty na toto letiště, aby předchozí „vlastníci“ nemohli poškodit startovací a přistávací dráhu, jako to už nejednou udělali, když opouštěli své vojenské základny. Na zemi vzaly tento důležitý objekt pod svou ochranu jednotky vojenské policie.

„Naše jednotka zahájila ochranu letiště a území vojenské základny, zorganizovala hlídkování po jejím obvodu a bojové zajištění na zařízených palebných pozicích. V současné době kontrolují tento objekt ženisté – není totiž známo, jaké léčky a jaká překvapení po sobě mohli zanechat bývalí obyvatelé,“ řekl inspektor.

Skutečnost, že infrastruktura byla opuštěna ve spěchu, potvrzuje, že americká vojska plánovala zůstat na území Sýrie nadlouho. Na území základny zůstaly pohodlné bytové moduly vybavené klimatizací, autonomní energetický systém, mobilní hygienické komplexy pro obsluhování asi stovky lidí a také tělocvična s trenažéry. V bytových modulech byly zanechány knihy a disky s filmy.