Polsko nemá v úmyslu obnovit smlouvu s Gazpromem po roce 2022

VARŠAVA | Polská ropná a plynárenská společnost PGNiG předala ruskému Gazpromu prohlášení o tom, že nemá v úmyslu obnovit smlouvu na nákup plynu, která vyprší na konci roku 2022. Uvádí se to ve zprávě společnosti, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

„Společnost PGNiG předala Gazpromu prohlášení o záměru ukončit smlouvu na nákup zemního plynu ze strany Polska, tzv. jamalskou smlouvu, k 31. 12. 2022,“ píše se v prohlášení. Jak vysvětlil předseda představenstva Petr Woźniak, vyrozumění bylo učiněno v souladu se smlouvou.

„Nejedná se o nezdar smlouvy. Nečiníme žádný speciální krok. Konáme v souladu se smlouvou. Smlouva nás nutí učinit rozhodnutí tři roky před jejím uplynutím a musíme o tom navíc informovat ruskou stranu, tzn. Gazprom,“ řekl.

Platnost dohody, která byla podepsaná v roce 1996 mezi PGNiG a Gazpromem o dodávkách plynu do Polska, vyprší v roce 2022. Dovoz z Ruska se v roce 2018 snížil o 6,4 procenta a činil přibližně 9,04 miliard metrů krychlových plynů.

Již na začátku října v Polsku informovali, že se chtějí ruského plynu vzdát do konce roku 2022. Piotr Naimski, zplnomocněnec polské vlády pro otázky strategické energetické infrastruktury, oznámil, že v současné době dostává země nejvíce plynu z Ruska, avšak země chce od smlouvy odstoupit koncem roku 2022. Alternativou by měl být nový terminál LNG v Ústí nad Svinou a plynovod Baltic Pipe.

Terminál LNG v Ústí nad Svinou bude moci po jeho rozšíření dodávat až 7,5 miliardy kubíků regazifikovaného plynu ročně. Plynovodem Baltic Pipe se plánuje z Norska dodávat dalších 8 miliard kubíků.

Na konci září šéf polské státní ropné a plynárenské společnosti PGNiG Piotr Woźniak prohlásil, že pokračující provoz plynovodu Opal společností Gazprom v plné kapacitě by vedl k tragickým následkům. Šéf PGNiG vyjádřil názor, že pokud by nebyl ruské společnosti omezen přístup k plynovodu Opal, pak by se jihovýchod Polska potýkal s nedostatkem plynu.