Čínská média napsala o čtyřech slabých stránkách Ruska

PEKING | Rusko patří do trojky nejsilnějších světových mocností, má však čtyři slabé stránky, píše čínský portál Sohu. Co čínský novinář zařadil mezi slabé stránky Ruska? ptá se řečnicky autor článku serveru světové zpravodajské agentury a rozhlasové stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek | foto: holidaycheck.de

„Za prvé je to obyvatelstvo. Problém počtu obyvatel v Rusku byl vždy aktuální,“ praví se v článku. Tento problém podle autora článku způsobila 2. světová válka, v důsledku které vznikla obrovská disproporce ženského obyvatelstva vůči mužskému, a rovněž jsou to následky rozpadu SSSR.

Mezi slabé stránky Ruska zařadil autor také složitosti v řízení země s mnoha národnostmi a ekonomické potíže. Ty podle jeho mínění způsobilo jednostranné zaměření ekonomiky bývalého SSSR založené na rozvoji těžkého a obranného průmyslu na úkor ostatních odvětví a také zeměpisná poloha země, jež není dost výhodná.

Setkání přátel v Kremlu – Si Ťin-pching a Vladimir Vladimirovič Putin | repro: TASS

Sohu upozornil rovněž na složitou mezinárodní situaci. „Máš-li mírovou náladu, dá se s tebou jednat. Touto frází se dá zformulovat dnešní vztah k Rusku ve světě,“ míní autor. „Rusko se jako hlavní odpůrce Spojených států nedokáže vyhnout nátlaku ze strany Washingtonu,“ píše na závěr autor příspěvku.

Přednedávnem odborníci z výzkumného centra Research And Development (RAND) uvedli hlavní přednosti ruských ozbrojených sil: „Je třeba věnovat velkou pozornost tomu, jak Rusko modernizuje své hlavní prostředky protivzdušné obrany a pozemních vojsk. Ruská armáda zvýšila rovněž celkovou připravenost, což znamená schopnost rychlého nasazení důležitých pozemních sil a také protivzdušných a protilodních systémů,“ napsali autoři zprávy.

V dokumentu se hovoří o modernizaci ruských zbraní a techniky a o strukturních změnách v armádě. Připomíná se rovněž zdokonalení strategických a pohotovostních prostředků protivzdušné obrany, jež tvoří klíčové obranné bašty, rychlé vytvoření pozemních jednotek a nasazení technologicky vyspělých systémů zbraní s dosahem na velké vzdálenosti. „Moskva také zmodernizovala své pohotovostní taktické raketové síly,“ zdůraznili autoři zprávy.

Jako přednost uvedli také rostoucí počet smluvních vojáků, zvýšení kvality jejich výcviku, zvýšení počtu cvičení a reálné bojové zkušenosti. Odborníci uznávají zaměření ruských ozbrojených sil na obranu, ale poznamenávají, že stávající kapacity umožňují, pokud je to nutné, provádět útočné operace. Kromě toho hovoříme nejen o vojenských akcích blízko ruských hranic, ale také ve značné vzdálenosti od nich, jako například v případě Sýrie.