Je chvilkař Minář stejný fašista jako Mussolini? Bude taky viset hlavou dolů na lampě?

PRAHA | Bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině a diplomat Jaroslav Bašta se v komentáři pro portál Prvnizpravy.cz vyjádřil o údržbářích demokracie. Pustil se do spolku Milion chvilek pro demokracii a odhalil, co má společného Minář a Mussolini. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Je chvilkař Minář stejný fašista jako Mussolini?

Diplomat Jaroslav Bašta se v komentáři pro Prvnizpravy.cz vrátil k mediální kampani ke 30. výročí 17. listopadu 1989 a pro začátek uvedl, že média fungují podle letitých totalitních scénářů.

„Vítězství demokracie totiž slavila stejně jako jejich předchůdci 40. výročí Vítězného února před 31 lety v roce 1988. Lepší důkaz teze, že se média lidem odcizila a stal se z nich nekontrolovatelný prostředek, který slouží moci, a nikoliv autentickým lidským zájmům nenacházím,“ píše Bašta.

Jaroslav Bašta | reprodukované foto: youtube.com (kolektif)

Podle něj to velmi názorně ilustrovala podprahová a nezastíraná veřejnoprávní propagace víkendových demonstrací spolku Milionu chvilek pro demokracii, především té sobotní svolané na Letenskou pláň. Diplomatovi vadí, že v roce 1989 se demonstrovalo za svobodné volby a od roku 2014 se opakovaně protestuje proti výsledkům demokratických voleb.

„Tato akce asi nejlépe ukazuje posun, ke kterému došlo za posledních třicet let přechodu od totality přes demokracii k liberální demokracii (která není ani jedno z toho, co hlásá). V listopadu a na začátku prosince 1989 základním heslem demonstrací byl požadavek uspořádání svobodných voleb. Od 17. listopadu 2014 se opakovaně protestuje proti volebním výsledkům demokratických voleb,“ pokračuje Bašta v komentáři.

Bašta připomíná, že to začalo červenými kartami na Albertově a pokračuje to opakovanými chvilkařskými veřejnými akcemi v letošním roce. „Inspirace barevnými revolucemi a zejména tou poslední ukrajinskou Šoubyznysovou prezidenta Zelenského je zcela evidentní. Mne osobně silně zneklidňuje otevřený příklon k ideologii fašismu, který naposledy explicitně zazněl na konferenci přenášené Českou televizí v Senátu, právě z úst předsedy spolku Milion chvilek Mikuláše Mináře,“ uvádí.

Podle diplomata Minář přišel s tezí, že demokracie není bezúdržbová a přirovnal ji k zahradě, která vyžaduje další péči a pokud se o ni nestaráme, tak zaroste plevelem a křovím. Právě podobnou argumentaci používal i Benito Mussolini, náhoda?

„Pokud se nemýlím, podobnou argumentaci používal zhruba před sto lety Benito Mussolini. Ostatně myšlenka nápravy poměrů mimo rámec demokratických voleb tzv. přímou akcí, tedy shromážděními a pochody byla jeho vynálezem. Jak ta Mussoliniho údržba demokracie dopadla, víme z historie. Ostatně snaha kultivovat zaplevelenou demokracii byla vlastní všem totalitním režimům ve třicátých letech minulého století,“ uvedl Jaroslav Bašta.

Minulý týden jsme psali o tom, že se premiér Andrej Babiš již dříve vyjádřil k demonstraci na Letné, která se konala v sobotu 16. listopadu. Akci v Praze pořádal spolek Milion chvilek pro demokracii.

Babiš prozradil, že demonstraci nechápe. Dodal také, že její organizátoři podle jeho mínění jen využívají atmosféru výročí 17. listopadu.

„Máme svobodu a demokracii, každý může demonstrovat, kdy chce, kde chce a proti čemu chce. Je pravda, že já konkrétně tuhle demonstraci nechápu, nerozumím těm naprosto nepravdivým důvodům a zdá se mi, že organizátoři jen využívají atmosféru výročí 17. listopadu,“ prozradil svůj pohled na věc.