V Číně vyrobená letadlová loď proplula Tchajvanským průlivem

PEKING | První letadlová loď vyrobená v Číně v neděli proplula Tchajvanskou úžinou, aby provedla vědecké výzkumné testy a rutinní výcvik v Jihočínském moři. Záběry ze zkoušky se objevily na internetu. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Podle mluvčího Námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády Chenga Deweiho je průchod plavidla, známého v současné době jako projekt typu 001A , běžnou praxí pro všechny lodě. „Není zaměřen na žádný konkrétní cíl a nemá nic společného se současnou situací,“ řekl.

Dříve 7. dubna podle čínského ministerstva obrany měla francouzská válečná loď nelegálně vplout do čínských teritoriálních vod. Agentura Reuters přitom citovala zdroj z francouzského ministerstva obrany, který tvrdí, že francouzské námořnictvo proplouvá Tchajvanským průlivem v průměru jednou za rok, a to bez jakéhokoliv incidentu či reakce.

Spojené státy posílily agresivní provokativní mise v Tchajvanském průlivu již v létě roku 2018. Na konci ledna roku 2019 tam Washington vyslal raketový torpédoborec USS McCampbell a tanker USNS Walter S. Diehl, aby zde „demonstroval závazek USA o svobodném a otevřeném Indo-Pacifiku. V prohlášení to uvedl mluvčí amerického Pacifického loďstva poručík Tim Gorman.

K plavbě amerických válečných lodí došlo na pozadí pokračujícího napětí mezi Washingtonem a Pekingem, jelikož jsou obě strany stále zapojeny do procesu jednání o obchodní dohodě.

Tchajvanský průliv odděluje Tchaj-wan od pevninské části Číny. Peking považuje Tchaj-wan za součást Číny. Vztahy mezi oběma stranami byly přerušeny v roce 1949 poté, co zbytky sil Čankajšeka po porážce na pevnině uprchly na ostrov. V 80. letech minulého století byly vztahy částečně obnoveny.

Reklama: