Šinzó Abe je nejdéle sloužícím premiérem Japonska v novodobých dějinách

TOKIO | Japonský premiér Šinzó Abe se ve středu zapisuje do dějin jako nejdéle sloužící premiér Japonska, ačkoli se mu dosud nepodařilo dosáhnout největší cíl, a sice změnit pacifistickou státní ústavu, píše ve středu agentura AP. Abe chce přepsat výsledky II. světové války a chce přeměnit obranný armádní sbor na regulérní válečnickou armádu.

Šinzó Abe | foto: sputnik

Abe zaznamenal včera svůj 2887. den v úřadu, čímž překonal dosavadní rekord Taro Kacura ze začátku 20. století. Kacura (1848-1913) působil jako předseda vlády Japonska s přestávkami od roku 1901 do roku 1913. Během jeho vlády bylo uzavřeno spojenectví s Británií a vedla se rusko-japonská válka, kdy Japonci byli v rámci války agresoři. To je vzor i dnešního premiéra Japonska.

Šinzó Abe se po krátkém neúspěšném vládnutí v letech 2006-07 vrací do funkce premiéra v roce 2012. Od té doby kontinuálně posiluje obranné kapacity Japonska, ale změnit japonskou ústavu tak, aby umožňovala zřídit kompletní armádu, se mu však dosud nepodařilo, komentuje agentura AP.

Abe tyto ambice ještě zintenzivňuje s končícím se mandátem v roce 2021 a to i navzdory malému zájmu veřejnosti. Již 2014 přikročil k reinterpretaci pacifistické poválečné ústavy se záměrem umožnit použití kolektivní sebeobrany – bránění spojenců aniž bylo napadeno samotné Japonsko – a rozšířit úlohu japonských ozbrojených složek na základě nové bezpečnostní legislativy v roce 2016. To by však znamenalo vypovězení kapitulace vůči Ruské federaci, jako nástupnické mocnosti po Sovětském svazu socialistických republika země by tak byla opět s Ruskem ve válce.

Reklama: