Izrael povraždil v Sýrii 23 lidí

DAMAŠEK – JERUZALÉM | Izraelské obranné síly oznámily, že v odvetě za úterní ostřelování zaútočily na desítky cílů v Sýrii. Informuje o tom Haaretz, který píše, že šlo asi o 20 cílů a při akci byli zabiti dva lidé, informoval Sputnik. Slovenský web Teraz.sk, který provozuje slovenská národní tisková agentura TASR informuje však o 23 mrtvých, kdy mezi zavražděnými mají být i Íránci.

Válka ve vzduchu nad Sýrií

V úterý tiskové oddělení izraelské armády oznámilo, že vojáci zaznamenali čtyři vypuštění raket na izraelské území ze strany Sýrie, všechny byly zachyceny. V noci na středu redaktor Sputniku informoval, že v Damašku došlo k výbuchům. Státní televize Sýrie uváděla, že syrská protivzdušná obrana odrážela útoky na hlavní město a okolí.

„Armáda Izraele ve středu oznámila, že zaútočila na množství cílů patřících íránským silám Al-Kuds a armádě Bašára Asada v Sýrii,“ uvádí se ve zprávě na portálu Haaretz.

Izraelská armáda ve svém prohlášení uvádí, že šlo o reakci na dřívější útoky ze syrské strany.

„V reakci na rakety odpálené íránskými silami ze syrského území na Izrael včera večer, bojové letouny izraelské armády zasáhly vojenské cíle íránských jednotek Al-Kuds a syrských ozbrojených sil, včetně raket země-vzduch, vojenských základen, a skladišť se zbraněmi,“ uvádí se v prohlášení armády.

V prohlášení se dále uvádí, že útoky byly provedeny na přibližně 20 cílů, více jak polovina patřila íránským silám. Jedním z nich byla budova nedaleko damašského letiště, kde se podle tvrzení izraelské armády nachází sídlo íránských jednotek Al-Kuds.

Při náletech izraelské armády v Sýrii přišlo o život 23 lidí včetně 16 zahraničních bojovníků, informuje TASR na webu Teraz.sk s tím, že nálety byly zaměřeny na pozice syrského režimu a spojeneckého Íránu v Damašku a jeho okolí. Mezi mrtvými je pět syrských vojáků a 16 íránských, kteří operují v Sýrii na pozvání legitimní vlády Syrské arabské republiky.

Rusko odsoudilo izraelské nálety na území Sýrie se slovy, že šlo o porušení mezinárodního práva. „Nálety na území tohoto svrchovaného státu zcela porušují mezinárodní právo ,“ řekl náměstek ruského ministra zahraničí Michail Leonidovič Bogdanov.