Ruští vědci našli nový základ pro levitující dopravu

MOSKVA | Vědci z Národní výzkumné jaderné univerzity MIFI vyjasnili fyzikální mechanismy magnetické levitace. Výsledky výzkumu byly zveřejněny v časopisech Materials Research Express, Superconductor Science and Technology a Journal of Physics: Conference Series.

Ilustrační snímek

Podle názoru autorů to rozšiřuje perspektivy využití vysoko tepelných supravodičů při vytvoření nových motorů, ložisek a kinetických akumulátorů energie. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Supravodiče se nejčastěji používají na výrobu drátů a kabelů. Je to spojeno s jejich hlavní vlastností – absencí odporu elektrickému proudu. Na rozdíl od obyčejných vodičů, například měděných nebo hliníkových, se vůbec nezahřívají při propouštění elektrického proudu. To znamená, že se energie neztrácí a že efektivita práce kabelu v pracovním režimu se rovná prakticky 100 procentům.

Podle slov vědců mají supravodiče další mimořádnou vlastnost – vytlačují magnetické pole ze svého objemu. A to znamená, že na povrch supravodiče nespadne magnet, který nad ním bude umístěn. Bude se nad ním vznášet v určité výšce.
Odborníci podotkli, že díky kvantové podstatě supravodivosti se jsou magnet a supravodič „připoutanými“ nezávisle na jejich vzájemných přemístěních. Tento jev se nazývá magnetická levitace. Vědci ji prozkoumali na nových materiálech – pružných supravodivých pásových kompozitech.

„Podobné materiály mají zlepšené funkční charakteristiky ve srovnání s tradičními objemnými keramickými supravodiči. Výsledky našich rozsáhlých experimentálních a teoretických prací vyjasnily fyzikální mechanismy magnetické levitace a ukázaly nespornou perspektivnost využití vysoko tepelných supravodivých pásů v systémech magnetické levitace,“ řekl vedoucí Laboratoře supravodivosti a magnetických jevů Ústavu laserových a plazmových technologií MIFI profesor Igor Rudněv.

Výsledky těchto výzkumů prováděných za podpory Ruského vědeckého fondu (grant 17-19-01527) hodlají vědci rozvíjet už v nejbližší budoucnosti a uplatnit je při vývoji magneticky nadnášené dopravy, magnetických ložisek a supravodivých motorů.