Radioteleskop objevil desítky mrtvých hvězd uprostřed Mléčné dráh

CANBERRA | Australští astrofyzici vytvořili nový vysokofrekvenční obraz naší galaxie a v jejím středu objevili pozůstatky 27 těžkých hvězd, které explodovaly před tisíci lety. Výsledky výzkumu jsou publikovány ve třech článcích v časopise Publications of the Astronomical Society of Australia.

Ilustrační snímek: pxhere.com

Snímky získané z radioteleskopu ukazují (článek 1, článek 2, článek 3), jak by vypadal obrázek hvězdné oblohy, kdyby lidské oko mohlo vidět rádiové vlny. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Odborníci pracující s nízkofrekvenčním radioteleskopem Murchison Widefield Array (MWA) v Západní Austrálii provedli v rámci projektu GLEAM (GaLactic and Extragalactic All-sky MWA survey) podrobný průzkum galaktického centra.

Potom zpracovali údaje v superpočítačovém centru Pawsey v Perthu a získali podrobný obraz, na němž jsou vidět objekty dříve nedostupné k pozorování.

„Tento nový snímek zachycuje nízkofrekvenční rádiové záření naší galaxie v nejmenších detailech,“ sdělila vedoucí výzkumu Natasha Hurley-Walker tiskové službě Mezinárodního centra radioastronomických výzkumů (ICRAR).
Natáčení bylo provedeno ve frekvenčním rozsahu 72 až 231 MHz s rozlišením dvou úhlových minut. Lidské oko má přibližně stejné rozlišení.

Reklama: